E shtunë, 24/09/2022, 23:37
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Nata e madhe e Kadrit

Nata e madhe e Kadrit
 
  Kur’an:
 1. “Ne e zbritëm atë (Kur’anin) në natën e Kadrit.
 2. E ç’të bëri ty të dijsh se ç’është nata e Kadrit?
 3. Nata e Kadrit është me e rëndësishme se një mijë muaj!
 4. Me lejen e Zotit të tyre në (atë natë) të zbresin engjëjt dhe shpirti      (Xhibrili) për secilën çështje.
 5. Ajo (që përcakton Zoti) është paqë deri në agim të mëngjesit.”
                                                                                              (Suretu El Kadr)

Hadith:
Ebu Hurejre r.a. tregon se Pjegamberi, sal-all-llahu alejhi ve selem, ka thënë: “Kush falet natën e Kadrit, duke qenë i bindur në besim islam dhe ka qëllim të sinqertë, do t’i falen gabimet e tij të mëparshme.”  
                                                                                                 (Muttefekun alejhi)

Aishja r.anha, ka thënë se Pjegamberi, sal-all-llahu alejhi ve selem, në dhjetë ditët e fundit të Ramazanit bënte itikaf në xhami, mbyllej në të dhe thoshte: “Lypeni natën e Kadrit në dhjetë ditët e fundit Ramazanit.”

                                                                                                  (Muttefekun alejhi)

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/10/2009)
Klikime: 4322 | Komentet: 4 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 4
4 shefiku  
0
Eshte nje nate me me madhja nder netet tjera te muajit te madherishem te ramazanit, ska dyshim se lutja duhet te jete pranishme, zoti na falte per gabimet tona me vetedije dhe te paqellimta, Ta lusim Zotin qe te kemi ide e mendime per te jetuar ne harmoni me sistemin e tij te krijuar te jetes, e vetmja menyr per tu na falur gabimet dhe per tu shperblyer nga ai qe nuk nevoj per ne por ne kemi nevoj per Te

Ja se si meditonte dhe si i kthehej vetvetes i Dërguari i
All-llahut, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]:

"All-llahu im! Mi falë gabimet e mia, padijen time dhe të kaluarit e
kufirit. All-llahu im! Ma falë joseriozitetin tim, shpejtësinë dhe
gabimet e mia, lëshimet e paqëllimta dhe gjithçka që rrjedhë nga unë.
All-llahu im! Më falë atë që kam vepruar dhe që do të veproj, dhe atë
që e kam bërë fshehurazi dhe haptazi, dhe atë që e din se është tek
unë. Ti je që i paraprinë gjithçkafit. Ti je i Fundit dhe i
Plotëfuqishëm".

3 mimoza sahiti  
0
kisha pas deshir me dit ne ket moment me me tregu kur eshte nata e qirave

2 vaLa  
0
ju lutem nese kish pas mundesiii me tregu qysh duhett mu regjistru qysh ieni tu fol nese bon me tregu

1 vaLa  
0
Pershendetje i uroj muajin e shenjtt te Ramazaniti .ju deshuroj agjerim te leht ...klmm nga vala

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022