E premte, 22/09/2023, 09:35
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mësime ditore

Mësimi 7. Disa rregulla mbi Kurbanin
Mësimi 7. Disa rregulla mbi Kurbanin
 

Muhamedi, sallallahu alejhi ve sel-lem thotë: "Nëse shikoni hënën e Dhul Hixhes, e ndonjëri prej jush dëshiron të therë Kurban, të mos i presë thonjtë dhe flokët e tij." (Shënon Muslimi)

Muhamedi, sallallahu alejhi ve sel-lem thotë: "Therni vetëm ato dele që e kanë mbushur vitin, e nëse nuk keni mundësi, therni gjashtë muajshe." (Shënon Muslimi)

Muhamedi, sallallahu alejhi ve sel-lem thotë: "Kush e ka therur Kurbanin përpara namazit, le të therë tjetër pas namazit, e kush e ka therur pas namazit i ka plotësuar adhurimet dhe e ka qëlluar traditën e muslimanëve." (Shënon Muslimi)

Muhamedi, sallallahu alejhi ve sel-lem thotë: "Hajeni, ruajeni dhe jepeni sadaka". (Shënon Muslimi)

Shpjegim:

Ai i cili ka bërë nijet të therë Kurban, me futjen e hënës së Dhul Hixhes, nuk duhet të presë flokët. Kafshët që theren për Kurban Bagëtitë, qofshin bagëti të trasha apo të imëta pra: lopët, devetë, delet, dhitë. Koha e prerjes është pas namazit të bajramit. Pëlqehet që kurbani të ndahet në tri pjesë 1\3 për familjen, 1/3 për dhuratë 1/3 për sadaka. Kështu vepronin edhe të parët tanë të mirë.

Dobi:

1. Kush dëshiron të prej kurban leti përmbahet porosive profetike.

2. Kurbani relaizohet në bagëtitë e caktuara.

3. Preferohet ndarja e kurbanit në tre pjesë.
 
 
Përgaditi: Ulvi Fejzullahu - Bujanoc
Kategori: Mësime ditore | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/11/2010)
Klikime: 1043 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023