E shtunë, 30/09/2023, 11:29
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mësime ditore

Mësimi 6. Kurbani
Mësimi 6. Kurbani
 

Allahu i Lartësuar thotë:

"Falu për hir të Zotit tënd dhe bëj Kurban për hir të Tij." (Keuther, 2)

"Tek Allahu nuk arrin as mishi, as gjaku i tyre, por arrin përkushtimi juaj." (Haxh, 37)

"Thuaj (O Muhamed):- në të vërtetë namazi im, Kurbani im, adhurimet e mia, jeta dhe vdekja ime janë për Allahun Zotin e botërave." (Enam, 162)

Nga Enesi (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) transmetohet se: i Dërguari i Allahut sallallahu alejhi ve sel-lem, ka bërë Kurban me dorën e tij dy deshë të bardhë me disa pulla të zeza, të majmë e me brirë. Tha:- Bismilah, Allahu Ekber dhe e vendosi këmbën e tij mbi qafët e tyre kur i theri." (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

I dërguari i Allahut sallallahu alejhi ve sel-lem, ka thënë:- "Nuk ka ndonjë punë më të dashur tek Allahu sesa derdhja e gjakut të kafshës. Ajo do të vijë në Ditën e Gjykimit me brirët, leshin e thundrrat e saj, (si dëshmitare e kësaj vepre të mirë). Gjaku ka vend tek Allahu përpara se të bjerë në tokë." (Tirmidhiu ka thënë se hadithi është Hasen.)

Shpjegim:

Kurban është një adhurim prej suneteve të forta që në ditën e bajramit Muhamedi salallahu alejhi ve selem, ka bërë kurban. Dhe kurbani është një prej simboleve Islame edhe sot.

Dobi:

1. Kurban është adhurim.

2. E preferuar është që personi vet ta ther kurbanin.

3. Kurbani theret vetëm pas namazit të bajramit.
 
 
Përgaditi: Ulvi Fejzullahu - Bujanoc
Kategori: Mësime ditore | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/11/2010)
Klikime: 827 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023