E premte, 22/09/2023, 09:26
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mësime ditore

Mësimi 5. Dita e Arafatit
Mësimi 5. Dita e Arafatit
 

Ebu Katadeja tregon se është pyetur Pejgamberi sallallahu alejhi ve sel-lem, për agjërimin e ditës së Arafatit, dhe ka thënë: "I shlyen gjynahet e vitit të Kaluar dhe të ardhshëm." (shënon Muslimi)

Muhammedi, sallallahu alejhi ve sel-lem thotë: "Në asnjë ditë tjetër Allahu nuk liron nga zjarri i zhehennemit më shumë robër se sa në ditën e Arafatit." (muslim).

Pejgamberi, sallallahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: "Përqëndrohuni në kryerje të haxhit dhe umresë, këta të dyja largojnë varfërinë dhe mëkatet sikur që zjarri pastron hekurin, arrin dhe argjentin, dhe ska shpërblim veç xhennetit për haxhin e pranuar." (Tirmidhi)

Pejgamberi, sallallahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: "Duaja më e mirë është duaja në ditën e Arafatit, kurse atë që e kam thënë unë deh pejgamberet para meje: La i lahe ilallahu vahdehu la sherike lehu, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kul-li shejin kadirë." (Shënon Termidhiu)

Shpjegim:

Dita e Arafatit është njëra ndër ditët më të vlefshme te Allahu i Lartësuar. A krenohet para melaqeve. Allahu liron nga zjarri. Agjërimi i asaj ditë është shumë me vlerë gjithashtu edhe duaja, lutjet.

Dobi:

1. Vlera e ditës së Arafatit.

2. Vlera e agjërimit, e cila i fshinë mëkatet e dy viteve.

3. Duaja e Muhamedit sallallahu alejhi ve sel-lem më e mira dua.
 
 
Përgaditi: Ulvi Fejzullahu - Bujanoc
Kategori: Mësime ditore | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/11/2010)
Klikime: 997 | Komentet: 1 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 1
1 arta  
0
selam alejkum ,a ban me dit cila eshte dita e arafatit ne kalendarin tone me ma spjegu se spe di

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023