E diel, 20/10/2019, 04:26
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mësime ditore

Mësimi 15. Kënaqu me Allahun
Mësimi 15. Kënaqu me Allahun
 
ImageShack, free image hosting, free video hosting, image hosting, video hosting, photo image hosting site, video hosting site 

يَاأَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ . ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَرْضِيَّةً . فَادْخُلِي فِي عِبَادِي . وَادْخُلِي جَنَّتِي

"O ti shpirt i bindur plotësisht! Kthehu te Zoti yt i vetëkënaqur e i pranuar! Hyn në turmën e robërve të Mi! Dhe hyn në Xhennetin Tim!". (Fexhr, 27-30).

وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ نَاعِمَةٌ . لِسَعْيِهَا رَاضِيَةٌ

"Atë ditë sheh fytyra të ndritshme. Të kënaqura për veprimet e veta. Në Xhennet të shkallës së lartë,..". (El-Gashije: 9).

وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى

"E Zoti yt do të jepë ty, e ti do të kënaqesh". (Duha, 5)

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِنْ اللَّهِ أَكْبَرُ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

"Besimtarëve dhe besimtareve All-llahu u premtoi xhennete nën të cilët rrjedhin lumenj, në të to do të jenë përgjithmonë, dhe (u premtoi) vendbanime të bukura në xhennetin e Adnit, edhe një disponim(kënaqje) nga All-llahu që është mbi të gjitha. Ky, pra është ai shpëtimi i madh". (Teube: 72).

Abbas ibn Abdul-Mutalibi [radijall-llahu anhu] thotë: kam dëgjuar Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke thënë:

ذاق طعم الإيمان من رضى بالله ربا وبالإسلام دينا وبمحمد رسولا

"Ka shijuar kënaqësinë e imanit ai që është i kënaqur me All-llahun Zot, Islamin fe dhe me Muhammedin Pejgamber". (Shënon Muslimi).

Shpjegim:

Është me rëndësi të kuptohet "ridaja-kënaqësia" me Allahun, që do të thotë: të jesh i kënaqur me caktimin e Allahut për çdo gjë, duke mos e ndier veten keq në çdo gjykim dhe duke pranuar vendimin me kënaqësi dhe gëzim. Me një fjalë nëse i jep Allahu, e pranon, nëse nuk i jep është i kënaqur me këtë gjë, dhe ai vazhdon dhe e adhuron atë.

Të kthehemi te Allahu të kënaqur, sepse Ai ka premtuar për besimtarët dhe besimtaret xhenete. Vërtetë ata që janë të kënaqur me Zotin e vet, me fenë e vet, me Pejgamebrine vet, po këta kanë shijuar kënaqësinë e imanit.

Dobi:

1. Shpirti i besimtarit kthehet te Allahu i kënaqur.

2. Të kënaqurit në botën tjetër do ta shohin Allahun e Lartësuar.

3. Kënaqësia e imanit është mbi çdo kënaqësi

Allahu im! Më bën të mundur ta shijoj kënaqësinë Tënde në dynja dhe ahiret.
 
 
Përgaditi: Ulvi Fejzullahu - Bujanoc
Kategori: Mësime ditore | Shtuar nga: shpend-xhelili (19/10/2010)
Klikime: 515 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019