E diel, 02/10/2022, 10:21
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Rrëfimi i një mbreti
                                                                  Rrëfimi i një mbreti
 

                                 

Shkoi një poet tek mbreti dhe recitoi një poezi, në të cilën e lëvdonte mbretin.

Mbreti: Të lumtë! Kërko çka të duash?

A më jep çka të dua?-pyeti njeriu.

Mbreti: Po

 Dua te me japësh dinar ne vlere te shifrës qe e përmendi ne ajete kur'anore!

Do ta jap këtë- i premtoi mbreti.

Poeti: " Zoti juaj (që meriton adhurim) është një Zot,".(en Nahl, 22). Mbreti ia dha një dinar.

Poeti: " vetë të dytin; kur që të dy ishin në shpellë". (et Tewbe, 40), mbreti ia dha dy dinarë.

Poeti: " Gjithashtu bënë kufër (mosbesim) ata që thanë: "All-llahu është i treti i treve". (el Maide, 73), mbreti ia dha tre dinarë.

Poeti: " ….tha: "Merri katër shpendë pranë vete (theri e copëtoi), ". (el Bekare, 260), mbreti ia dha katër dinarë.

Poeti: " e as mes pesë vetave e të mos jetë Ai i gjashti,". (el Muxhadele, 7), mbreti ia dha pese dinarë ne një vend dhe gjashte te tjera ne një vend tjetër.

Poeti: " All-llahu është Ai që krijoi shtatë palë qiej". (et Talak, 12), mbreti ia dha shtate dinarë.

Poeti: " e atë ditë tetë (engjëj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit tënd". (el Hakkah, 17), mbreti ia dha tete dinarë.

Poeti: " E në qytet ishin nëntë veta që bënin shkatërrime në tokë, e nuk përmirësonin". (en Neml, 48), mbreti ia dha nëntë dinarë.

Poeti: " këto janë dhjetë ditë të plota". (el Bekare, 196), mbreti ia dha dhjete dinarë.

Poeti: " unë pashë (në ëndërr) njëmbëdhjetë yje". (Jusuf, 4), mbreti ia dha 11 dinarë.

Poeti: " Te All-llahu numri i muajve është dymbëdhjetë (sipas hënës), ashtu si është në librin e All-llahut". (et Tewbe, 36), mbreti ia dha 12 dinarë dhe e urdhëroi parinë e tij: Jepni edhe dyfishin e kësaj qe i dhamë e përzëreni nga këtu!

Poeti: Po perse me largoni?

Mbreti: Kam frike se do te thuash: " Ne (pastaj) e dërguam atë te njëqind mijë e më shumë". (es Saffat, 147)

                                                                               Përshtati në shqip: Sedat Gani Islami

Kategori: Artikuj | Shtuar nga: ShpendXhelili (17/04/2011)
Klikime: 1196 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/4
Gjithsejt komente: 1
1 anonim  
0
histori shum e bukur islame

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022