E enjte, 06/10/2022, 15:04
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tefsirë

KU'RANI - Mrekulli i Perjetshme

KURANI - Mrekulli i PerjetshmeKurani eshte me te vertete nje mrekulli hyjnore
... dhe eshte ruajtur 100% ne gjuhen origjinale per rreth 1400 vjet!

Njerezimi e ka marre Udhezimin Hyjnor (prej Zotit) ne dy menyra:
permes Fjales se Zotit (Allahut) te Madheruar si psh permes Kur'anit, Inxhilit, etj;
dhe permes Profeteve qe jane derguar nga Allahu per te komunikuar mesazhin/ amanetin e tij per njerezimin.
E keto dy menyra kane qene gjithmone te nderthurura.

Perpjekjet per te kuptuar Amanetin e Allahut pa u mbeshtetur ne dy burimet e mesiperme kane provuar se sjellin ngaterresa dhe shkaterime per shoqerine e shume civilizimeve te meparshme apo edhe te tanishme.

Pra nuk mund te harrojme Profetin dhe te mbajme vetem librin, si dhe nuk mund te injorojme Librin e Zotit dhe te ngreme vetem Profetin, sic eshte rasti me Kristianizmin. Ata e lane pas dore Librin e Allahut dhe pastaj i dhane nje rendesi ekstreme "Krishtit" dhe ne kete menyre ata jo vetem qe e ngriten ate ne nivelin e hyjnise, por edhe e humben vete esencen e monotheizmit (Teuhidit) i cili ishte i pranishem ne Bibel.

E verteta eshte se shkrimet qe jane zbritur para Kuranit, si psh Testamenti i Vjeter (Torah), Bibla (Inxhili), kane marre formen e librit pas kohes se Profeteve. Vetem disa perkthime ne gjuhe te tjera nga origjinali kane mbetur duke bere qe te mos ekzistoje asnje pjese origjinale e Bibles. Kjo per arsye se ndjekesit e Musait, paqja qofte mbi te, dhe Jezusit (Isait), paqja qofte mbi te, nuk u munduan t'i ruajne keto shpallje gjate jetes se Profeteve. Por ato filluan te shkruhen kohe pas vdekjes se tyre. Ndaj ajo cka gjendet tani ne Bibel eshte perkthimi qe i kane bere njerezit shkrimeve origjinale. Ato permbajne shtesa dhe mungesa te bera nga ndjekesit e profeteve.

E kunderta ndodhi me shpalljen e fundit te Allahut te Madheruar qe vete Allahu e ka garantuar me shkrim se do ta ruaje te pandryshuar ate (Kur'anin) deri ne Diten e Fundit. Kjo eshte arsyeja qe i gjithe Kur'ani u shkrua gjate jetes se Profetit Muhamed, paqja qofte mbi te. Ai u ruajt i shkruar ne gjethet e palmave, ne lekuren e bagetive, madje edhe tek kockat e kafsheve.

Edhe me e rendesishme eshte se ne ate kohe ishin dhjetera mijera shoke te Profetit (sahabet) qe e memorizuan te gjithe Kuranin nga mesimet/ instruksionet qe iu dha atyre Muhamedi as.

Edhe vete Profeti e recitonte Kuranin nje here ne vit ne prani te engjullit Xhebrail, ndersa ne vitin e fundit te jetes se tij e recitoi dy here; nje muaj para se te vdiste.

Ebu Bakri - udheheqesi i Muslimaneve pas Muhamedit as., urdheroi per mbledhjen e Kuranit ne nje volum, qe u shkrua nga Zeid Ibn Thabit, shkruesi i dokumentave ne kohen e Profetit. Teksti i kesaj kohe gjendet me Muzeun Topkope ne Stamboll, Turqi. Nen udheheqjen e Osmanit u pregatiten disa kopje te Kuranit dhe u derguan ne vende te tjera si psh ne Uzbekistan, Turqi dhe Angli.
Kur'ani u ruajt dhe do te ruhet me kete saktesi sepse eshte Libri i Udhezimit per gjithe njerezimin per gjithe koherat. Kjo eshte arsyeja qe nuk u drejtohet vetem Arabeve, ne gjuhen e te cileve u shpall. Ne fakt Arabet sot perbejne vetem 13% te Muslimaneve ne bote.
Kur'ani i drejtohet njerezve ne pergjithesi

... pa dallim race, fisi, ngjyre, pozite shoqerore, gjendje financiare apo gjenealogjie.

Allahu i Madheruar thote ne Kur'an:

"O ti njeri po ç’të mashtroi ty kundrejt Zotit tënd që është bujar e i urtë?"

(Suretu El Infitar, 82:6)


Mesimet praktike te Kuranit jane shembulli i Muhamedit as. dhe Muslimanet e mire neper shekuj jane perpjekur te zbatojne/imitojne mesimet e tij ne mendime dhe sjellje.

E veçanta e Kuranit qendron ne ate se udhezimet synojne mireqenien e pergjithshme te njerezimit dhe bazohen ne mundesite sesa mund te arrij njerezimi.

Kur'ani nuk dënon e as nuk torturon trupin apo shpirtin njerezor. Nga ana tjeter Zoti nuk humanizohet, por as njeriu nuk adhurohet si zot. Çdo gje eshte vendosur me kujdes ku e e ka vendin ne skemen e pergjithshme te krijimit.
Megjithate duket qarte se Kur'ani nuk eshte shkruar sipas stilit te njeriut ne menyre kronologjike. Ata qe pretendojne se Muhamedi, paqja qofte mbi te, ishte autori i Kuranit, pretendojne per diçka qe eshte njerezisht e pamundur.

Si mund nje njeri i shekullit te shtate te flase ato te verteta shkencore qe gjenden ne Kur'an? A mundej te pershkruhej ne ate kohe evolucioni i embrionit brenda ne uterus ne menyre aq te sakte sikunder e shohim tani ne shkencen moderne? (Lexo me teper per embriologjine ne Kur'an.)

Po ashtu a eshte logjike te besosh se Muhamedi alejhi selam, qe deri ne moshen 40 vjeçare ishte dalluar per ndershmeri dhe integritet, fillon papritmas me autorësine e nje libri qe nuk ka shok per meritat letrare dhe ekuivalentin e te cilit nuk mundi ta prodhoje gjithe masa e poeteve dhe oratoreve te klasit me te larte arab?
Dhe se fundi, si mund te argumentohet duke thene per Muhamedin as, qe eshte njohur si 'Alamin' (i besuari) ne shoqerine e tij si dhe ende admirohet nga studiuesit jo-muslimane per ndershmerine e vet, qe ai te genjeje per shpalljen e Kuranit (i cili e ndalon genjeshtren) dhe qe ishte ne gjendje te ndertoje shoqerine njerezore me te mire mbi faqen e Tokes bazuar ne te verteten?
Sigurisht, çdo kërkues i sinqerte dhe i paanshem i te vertetes do te vije ne konkluzionin se Kur'ani eshte Liber i shpallur nga Zoti.

Bazohet ne nje material nga Islamtomorrow.com

Kategori: Tefsirë | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/10/2009)
Klikime: 850 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022