E shtunë, 24/09/2022, 23:15
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Islami buzëqeshi në Helenën
Islami buzëqeshi në Helenën
 
Ajo ishte e etur për një lidhje më të fortë me Zotin dhe lutej për udhëzimin e Tij.

Për 30 vite, Helena, një meksiko
-
amerikane, ishte vijuese e devotshme e sektit të krishterë Dëshmitarët e Jehovait. Si fëmijë, ajo gjithmonë kishte një lidhje të afërt me Zotin.

Si e rritur dhe si besimtare e Dëshmitarëve të Jehovait, ajo përhapi fjalët për besimin e tyre duke shkuar nga dera në derë e cila ishte pjesë e religjionit të tyre. Por jo duke shkuar derë më derë pas 11 shtatorit, pasi atëherë ishin një numër njerëzish që e pyesnin atë rreth Islamit. Kështu, natyrisht Helena u mundua të mësojë për Islamin.

Pas disa vitesh, kur jeta e Helenës u kthye përmbys, ajo ndjeu se nuk ishte më e aftë të lutej për shkak të telasheve në jetën e saj. Ajo ishte e etur për një lidhje më të fortë me Zotin dhe lutej për udhëzimin e Tij.

Edhe njëherë, sytë e saj u kthyen për të kërkuar kuptimin kryesor për Islamin në internet.
Ajo u befasua kur gjeti ngjashmëri mes Krishterimit dhe Islamit, por ajo gjithashtu gjeti qetësinë që e kërkonte dhe ishte e aftë të lutej përsëri.

Helen Smiley është njëra prej numrit në rritje të latino-amerikanëve që pranuan Islamin për arsye shpirtërore dhe kulturore.


Karema Akifah Saleh
Marrë nga:
www.islamonline.net
Përktheu: Fexhrie Kaçiu

(Karema Akifah Saleh është kryeredaktore dhe themeluese e "Iqra Newspaper”. Ajo është e mbetura gjallë nga Katrina dhe për shkak të besimit, ajo doli në Hjuston, Teksas dhe u ri-fut në perspektivën e letrave myslimane. Ajo u diplomua në Komunikime dhe ka punuar në projekte të ndryshme të mediave. Ajo është gjithashtu anëtare e Lidhjes së shkrimtarëve myslimanë dhe e Shoqatës nacionale të gazetarëve të zezakë)
Kategori: Tregime | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/08/2010)
Klikime: 513 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022