E shtunë, 10/12/2022, 02:25
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Ilaç për sy i nxjerrur nga Kurani
Ilaç për sy i nxjerrur nga Kurani
 

artikuj

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Një nga kompanitë farmaceutike zvicerane prodhon një ilaçi të quajtur "ilaç kur'anor" që mundëson trajtimin efektiv të personave me shikimit të dobët pa ndërhyrje kirurgjike

 

Nga: Senad MakuUlqin

 

Një nga kompanitë farmaceutike zvicerane prodhon një ilaçi të quajtur "ilaç kur'anor" që mundëson trajtimin efektiv të personave me shikimit të dobët pa ndërhyrje kirurgjike.

Sipas gazetës Ar-Raya, e cila botohet në Katar. "Ky medikament, i cili u përpilua nga mjeku egjiptian Abdul Basit Muhammed nga sekrecioni i gjëndrave të djersës njerëzore, kishte sukses në 99% të rasteve pa pasoja negative. Ilaçi kur'anor është regjistruar në Evropë dhe SHBA. Gjithashtu bëhet e ditur se kompania zvicerane këtë ilaç e prodhon në gjendje të lëngët dhe pika.

Burim i frymëzimit është nga Kur'ani përkatsisht nga kaptina Jusuf që gjendet në Kur'an.

Dr. Abdul Basit Muhammed theksoi se frymëzimin e mori nga kaptina Jusuf dhe tha: "Një mëngjes, derisa po lexoja kaptinën Jusuf, vëmendjen ma tërhoqi ajeti 84 dhe ajetet që pasojnë"

Dhe, ua ktheu shpinën e tha: "O dëshpërim i im për Jusufin, dhe nga pikëllimi iu zbardhën të dy sytë, po i përmbajtur (nga pikëllimi). "(Kur'an: Jusuf, 84.)

"Ju shkoni me këtë këmishën time, dhe hidhnia atë babait tim në fytyrë, e atij do t'i kthehet të pamurit, e pastaj ejani tek unë me tërë familjen time. (u nisën) Dhe posa u ndanë devet (prej qytetit), i ati i tyre tha: "Unë po e ndiej erën e Jusufit, mos më konsideroni të matufosur." (këtë ia tha familjes së vet në Palestinë). Ata (që ishin prezent) thanë: "Për All-llahun, ti vërtet qëmoti je në humbje". E kur erdhi myzhdexhiu, ia vuri atë (këmishën) mbi fytyrën e tij, atij iu kthye të pamurit dhe tha: "A nuk ju thashë se unë di nga All-llahu çka ju nuk dini?" (Kur'an:Jusuf, 93-96.)

Aty thuhet se Pejgamberi Jakub a.s. vuante për djalin e tij Jusufin a.s., e për të cilin qante shumë. Kjo vuajtje e madhe ishte shkaktar i zbardhjes së syve dhe kur më vonë në sytë e pikëlluara të Jakubit a.s. ia vunë këmishën e Jusufit a.s. Jakubit a.s. iu rikthye të pamurit.

Këtu fillova të mendoj. Çfarë mund të ishte në këmishën ë Jusufit a.s.? Së fundi kam ardhur në përfundim se nuk mund të jetë asgjë më shumë se djersa (aroma të cilën e ndjen Jakubi a.s.). Pastaj fillova të mendoj për djersën dhe përbërjen e saj. Shkova në laborator dhe fillova të hulumtoj.

Kam bëra një seri provash në lepuj. Rezultatet ishin pozitive. Më vonë kam kryer trajtimin në 250 pacientë, duke u dhënë atyre ilaçe dy javë nga dy herë në ditë. Kur arrita sukses në 99% të rasteve, thash në veten time:" Kjo është mrekulli e Kur'anit! "

Dr. Abdul Basti Muhammed rezultatet ua prezantoi institucioneve përkatëse në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të cilat kanë të bëjnë me patentimin e zbulimeve të reja. Pas provave dhe hulumtimeve të kryera, nënshkroi një kontratë me një kompani zvicerane, me kusht që në paketim të ilaçit në mënyrë të qartë të theksohet "ilaç kur'anor. Firma zvicerane pranoi kërkesën dhe filloi prodhimin e këtij ilaçi.

Allahu i Madhëruar në Kur'anin fisnik thotë: "Ne të shpallim Kur'anin që është shërim dhe mëshirë për besimtarët, kurse jobesimtarëve nuk u shton tjetër përpos dëshpërim. " (Kur'an:El-Isra, 82.)

Kategori: Artikuj | Shtuar nga: ShpendXhelili (26/01/2011)
Klikime: 4663 | Komentet: 11 | Ranguar: 4.7/6
Gjithsejt komente: 111 2 »
11 valon  
0
selam alejkum a ka mundesi me me tregu su ku mundet te gjindet ky ilaq apo ka emer tjeter qe ta kerkojm per me ble zoti ju shperbleft.

10 nori  
0
ku ta gjej ket ilaq me tregoni se une mbaj syze qe nga femijria e hershme e me jan ber bezdi.

9 hamdia  
0
jeni dasht me qit edhe emrin e ktij ilaqit e jo veq me tregu qe egziston edhe u kry puna jeni dasht me tregu qfar emri ka ku mund te blihet

8 Mensur  
0
Selam Alejkum Vllazni,

Ku muj me gjet ket lloj ilaqi nese keni informacion ju lutem kontaktoni ne ket e-mail:

kaloshi1@member.fsf.org

Ju Pershendet,
Mensuri


7 guess1  
0
ilaçi në anglisht quhet "Medicine of Quran" mirëpo nuk di se ku mund të blihet. artikujt ne vazhdim janë në gjuhën angleze (të ngjajshme si ky artikulli në shqip):
1. http://www.shiachat.com/forum/index.php?/topic/77-medicine-of-the-quran-treatment-of-cataract-from-the-quran/
2. http://www.drug3k.com/forum1/Alternative-Medicine/Medicine-of-Quran-eyes-134976.htm
3. http://www.facebook.com/note.php?note_id=182834005077092
4. http://www.myiwc.com/forums/showthread.php?t=1808
Zoti i shëroft të gjithë që kanë probleme me shëndet. Amin

6 sumeja  
0
s.a a ka mundesi te me tregoni ku mund ta kerkoj ket medikamet a.s

5 valbona  
0
Selamun Alejkum te gjith muslimanve kudo qe jan,djali im esht tash 6vjeqar e ka te pamurit shum te dobet edhe me syze,ju lutem me udhzoni si te furnizohem me medikamentin kuranor.Ju faliminderit allahu ju shperbleft per ndihmet tuaj.

4 Jakupi  
0
Selamun Alejkum te gjithve.
Deshiroj te dij se si quhet ky medikament se une vete kam nevoj per te?!!!

3 qefsere  
0
selam alejkum vertet mrekulli...Allahu eshte me i Larti dhe me i Dijshmi.Elhamdulilah qfar mrekullish ka Kur"ani ALLAHU ALEM.

2 suhejb  
0
Selamun Alejkum ju kish lutur te me tregoni per emrin si quhet ne gjuh te mjekesis dhe ku mund te gjejm ju ne kete faqe ndoshta me tregoni ne ket email.. timin selamun alejkum

1-10 11-11
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022