E martë, 29/09/2020, 21:30
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Frika e besimtarit derisa ta takojë Allahun

Frika e besimtarit derisa ta takojë Allahun
 
 

Allahu i Lartësuar thotë: “Ata të cilët japin nga ajo që u është dhënë, sepse e dinë se do të kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanë t ë frikësuara.” Muminun, 60.

 

Tirmidhiu dhe Hakimi transmetojnë nga Aishja (Allahu qoftë i kënaqur me të!) e cila thotë se ka pyetur të dërguarin e Allahut për këtë ajet duke i thënë: “A janë ata të cilët pijnë alkool, vjedhin e grabisin dhe kanë frikë nga dënimi?” Profeti alejhi selam iu përgjigj: “Jo, o bija e Sidikut (Ebu Bekrit), por janë ata që agjërojnë, falen dhe japin sadaka e kanë frikë se mos nuk pranohen prej tyre (tek Allahu).”

 

Hasan el Basri ka thënë: “Takova me njerëz (sahabët) që kishin frikë se mos nuk pranoheshin prej tyre të mirat, ashtu siç kishin frikë se mos dënoheshin për gjynahet e tyre

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (13/09/2009)
Klikime: 418 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020