E diel, 25/09/2022, 00:29
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Dua - Lutje ...

Dua - Lutje ...
 
  ''Qka thuhet per largimin e kurthave te shejtaneve''
 
- Eudhu bi kelimatil-lahi Et-tammati el-letila juxhavizuhunne berrun ve la faxhirun min sherri ma halaka , ve bere'e ve dher'e, ve min sherri ma jenzilu mines-semai , ve min sherri ma ja 'ëruxhu fiha , ve min sherri ma dhere'e fil-erdi , ve min sherri ma jahruxhu minha , ve min sherri fitnetil-lejli ven-nehar , ve min sherri kul-li tarikin il-la tarikan , jatruku bi hajrin, ja Rahmanu. - perkthimi -
 
(Kerkoj mbrojtje me fjalet e persosura te Allahut , te cilat nuk mund t'i tejkaloj asnje bemires e as i prishur , nga dëmi i asaj zbret nga qielli , nga dëmi i asaj qe ngjitet ne te , nga dëmi i asaj qe eshte mbi toke dhe i asaj qe del prej saj , nga dëmi i sprovave te nates dhe te dites dhe nga dëmi i qdo udhetarite nates , perveq atij qe vjen me te mire , ooo i Gjithmeshirshem).
 
 
          ''Qka duhet te themi ne rast te frikes''
La Ilahe il-All-llah - ( s'ka te adhuruar tjeter pos All-llahut) .
 
''Ne rast se ndegjojm ndonje lajm te quditshem ose te gezueshem''
                     SubhanAll-llah - (i Larte qofte All-llahu).
                     All-llahu Ekber - (All-llahu eshte ma i madhi).
 
             ''Q'thot ai qe ndjen dhimbje ne trupin e vet''
Bismil-lah. E'udhu bil-lahi ve kudretihi min sherri ma exhidu ve uhudhiru . (3 here)
(Ne emer te Allahut. Kerkoj mbrotjen e All-llahut me fuqin e Tij nga e keqja e kesaj qe ndiej dhe frikohem). shperndaje per hater te Allahut...
 

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (29/09/2009)
Klikime: 1310 | Ranguar: 1.3/3
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022