E shtunë, 24/09/2022, 23:45
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Dituria

Dituria
 
Kur’an:
“O Zoti im, shtoma diturinë!” (Ta Ha, 114)

 “…Thuaj: “A janë njëlloj ata që dinë dhe ata që nuk dinë? Mësim marrin vetëm të mençurit.” (Zemur, 9)

“…Por Allahut, nga robërit e tij, i frikësohen të dijshmit.” (Fatir, 28)

“Allahu, ata nga mesi juaj, që besojnë dhe ata të cilëve u është dhënë dijenia, do t’i ngritë në shkallë të lartë.” (Muxhadele, 11)

Hadith:
Nga Ebu Hurejra r.a transmetohet se i Dërguari i Allahut alejhi selam ka thënë: “Kush niset në rrugë që të kërkojë dituri, Allahu do t’ia lehtësojë rrugën për në xhennet.” (Transmeton Muslimi)
 
 
Kur'an:
 
Allahu i Madhëruar thotë: “Ai i dhuron dituri atij që do, ndërkaq atij që i është dhuruar dituria është dhuruar me pasuri të pafund” (El Bekare, 269)
 “Ai dhuron dituri atij qe do, nderkaq atij i eshte dhuruar dituria eshte dhuruar me pasuri te pafund.”
Nga Ebu Hurejra radijallahu anhu, transmetohet se i Dërguari i Allahut sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Kur njeriu vdes i ndërpriten të gjitha veprat, përvecse në tri raste: Nëse ka lënë sadaka të vijueshme (vazhdueshme), dituri nga e cila kanë dobi të tjerët, ose fëmijë të hairit që lutet për të” (Transmeton Muslimi)

 
Hadith:

Ebu Hurejra raddijallahu anhu transmeton se i Dërguari i Allahut sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Kush merr rrugëtim për të kërkuar dituri, Allahu do t’ia lehtësojë rrugën për në xhennet.” (Transmeton Muslimi)

Thënie të arta: “Cdo gjë që ndahet pakohet, vetëm dituria nëse ndahet shumohet”

“Llampa të ndricon natën, dituria jetën”
“Kur plotësohet mendja, paksohen fjalët”

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/10/2009)
Klikime: 1058 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 1
1 bajram  
0
BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM
SURETU EL BEKARE, AJETI;269,
AI IJA DHURON URTESIN QE DO,E KUJT I ESHTE DHENE URTESIJA, ATIJ PRA I ESHTE DHURUAR MIRESI E MADHE,
PERVEC TE MENCURVE KETE NUK E KUPTON KUSH.

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022