E premte, 19/08/2022, 14:24
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Urtësi

Disa këshilla nga Umeri, Allahu qoftë i kënaqur prej tij

 

Ji mirënjohës ndaj atij që të vë në dukje të metat e tua.

Mos u fut në rrugë të shtrembër nga nami i dikujt.

Kënaqësia dhe mirënjohja janë dy virtyte të mëdha, ju nuk duhet t’i kushtoni vëmendje cilës prej tyre keni fituar.

Mos e shtyj për nesër punën që ke për të kryer sot.

I kujdesshëm është ai që arrin të vlerësojë veprimet e tij.

Gjyko mbi inteligjencën e njeriut në mbështetje të çështjeve për të cilat ai pyet.

Mos gjyko njeri vetëm nga mënyra se si e kryen namazin dhe agjërimin, më mirë vështro në drejtësinë dhe mençurinë e tij.

Ai që di të ruajë të fshehtat e tij është i aftë të kontrollojë punët e tij.

Ki frikë nga personi që urren.

Ai që nuk ka ide se ç'është djalli, mund të bjerë lehtë në kurthin e tij.
 

 

Përgatiti: Almedin Ejupi

Kategori: Urtësi | Shtuar nga: shpend-xhelili (19/04/2010)
Klikime: 1421 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022