E shtunë, 24/09/2022, 22:49
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Mendjemadhesia

Mendjemadhesia
 
Kur’an

 “Mos ec mendjemadh nëpër tokë.” (el-Isra. 37)

 “Dhe, nga arrogance, mos ua kthe njerëzve fytyrën tënde dhe rrugës mo     sec kryelartë e me arrogance, se Allahu nuk e do arrogantin e lavdëraçin.” (Lukman, 18)

Hadith
   Transmetohet nga Ebu Hurejra r.s. se I Dërguari I Allahut alejhi selam ka thënë: “Me tre Allahu nuk do të flas në ditën e gjykimit, nuk do t’ua falë e as nuk do t’I mbrojë me rahmetin e Tij. Për ta është caktuar denim I rendë e I dhembshëm. Ata janë: plaku që bën zina, sunduesi që gënjen dhe I varfëri që është mendjemadh.” (Transmeton Muslimi)
 
 
 
Ebu Derdaja, (radijallahu anhu) ka thënë:

Tre veta më bëjnë të qesh ndërsa tre më bëjnë të qaj. Më bën të qeshem:

- njeriu që shpreson një jetë të gjatë, edhe pse vdekja e kërkon gjithkund;
- njeriu i cili është i pakujdesshëm, edhe pse e di se nuk do të lihet në pakujdesi;
- njeriu i cili qeshet shume, ndërsa nuk e di se a është i kënaur Krijuesi i tij me të apo jo.

Ndërsa më bëjnë të qaj:
- frika nga fundi;
- ndalja e punës, dhe
- qëndrimi para Allahut, kur njeriu do të presë që Allahu t’ia caktojë vendin ne xhenet apo ne xhehenem. 

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/10/2009)
Klikime: 1797 | Ranguar: 4.0/3
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022