E diel, 02/10/2022, 11:44
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

A më do ZOTI mua?
                                      A më do ZOTI mua?
 

            

 
Kur e vëren se Allahu po t’i hap dyert për tu afruar tek Ai...

Kur e vëren se Allahu po t’i hap dyert për tu afruar tek Ai, dhe t’i lehtëson ato, dhe t’i bën të dashura tek ti, atëherë po të don!

Dhe të largon nga dyret e mëkateve dhe dyert  që të preokupojnë nga Allahu, kur t’i mbyllë ty ato, të largon nga ato, atëherë të do!

Mirëpo, kur e vëren  se Ai po ti hap dyert e mëkateve dhe dyret e preokupmit me dikënd tjetër përve
ç Tij, atëherë nuk të do!

"E sa i përket atij qe jep dhe ruhet. Dhe vërteton bindshëm për më të mirën, Ne do ta përgatisim atë për më të lehtën.”

"E sa i përket atij që bën koprraci dhe ndien veten të pavarur (nga Zoti), dhe që përgënjeshtron atë më të mirën, Ne do ta përgatisim për më të vështirën. E pasuria e tij nuk do t’i bëjë dobi, kur ai të zhduket!” (Kuran, 92: 8-11).

Hasan el Basriu thotë: 
"Humbën rëndësinë e tyre tek Zoti e i la të mëkatojën. E  po të kishin pozitë tek Ai, do t’i mbronte.”Shkëputur nga ligjerta e Muhammed Hysejn Jukuibit
Kategori: Artikuj | Shtuar nga: ShpendXhelili (05/03/2011)
Klikime: 2086 | Komentet: 5 | Ranguar: 3.7/3
Gjithsejt komente: 5
5 besa  
0
une.fal.3vakte.edhe.jam.besnike.si.merrna.me.fene.e.zoti.zoti.te.gjithve.jav.baft .kabull.

4 besa  
0
selam.alejkum.ishalla.naj.prano.zoti.te.gjithve.muslimanve.edhe.mulimanev.lutjet. tona.edhe.ju.pershndes.nga.prekazi.eper.kaloni.mir

3 Ramche  
0
Cdo gje e emire vjen nga Allahu, ndersa cdo gje e keqe, vjen nga vete njeriu nene ndikimin e shejtani, qe do te thote se Allahu cdo here i mban hapur dyert per tu tiu afruar tek Ai, mjafton qe ti te perpiqe ti gjesh ato, te mesosh te dallosh cila dere te con tek Allahu e ci tek dreqi, ndersa asnjehere nuk ti hap dyert e mekateve deris ati vet nuk i hap ato... Shpallja qe Allahu ia na e dha permes Pejgamberit a.s. (Kur'ani) nuk na tregon si te bejme mekat, por cdo here jep ushezime dhe urdha per te mire, gje qe do te thote se Allahu dyert e veta i ka nene kapakaet librit te shenjte, Kur'anit, dhe ato jane cdo here te hapura, vetem qe ti duhet te fillojsh dhe ti kerkosh nepermjet leximit dhe prakties se asaj qe Allahu te ka kaeshilluar dhe asaj qe te ka urdheruar...

2 Drita  
0
Selam alejkum

Allahu ju shperbleft me xhenet per keto ligjerata.


1 muslimanja  
0
selam alejkum inshallah allahu i udhezon te humburit e kthehen te zoti i tyre qe i ka krijuar dhe ka me jau marr shpirit pa dyshin se allahu fal dhe esht i meshirshem per robin evet e lusim allahun qe te naj forcon zemrat tona dhe ti mbushim zemrat tona veq me ibadet e insh allahu na bashkon en xhennet te gjith muslimant kudo qe jan

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022