E hënë, 18/11/2019, 12:07
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A është mëkat të gënjesh, pastaj të tregosh të vërteten?

Pyetje:

Selam alejkum!
A 
është mëkat të gënjesh, pastaj të tregosh të vërteten?Përgjegje:

Alejkum selam ve Rahmetullah!

Gënjeshtra, motër e nderuar, është e ndaluar në çdo kohë dhe nuk lejohet të bëhet edhe atëherë kur e ke qëllim që të vërtetën dhe realitetin ta tregosh më vonë. Allahu në Kur’an thotë: 
"O besimtarë! Frikësojuni Allahut dhe bëhuni me ata që janë të sinqertë 
(në fjalë dhe në vepra)!”  (Tevbe, 119)

I Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: ""Përmbajuni sinqeritetit, sepse sinqeriteti udhëzon për në bamirësi, ndërsa bamirësia udhëzon për në Xhenet! Njeriu vazhdon të jetë i sinqertë (në të folur) dhe kërkon sinqeritetin derisa të shkruhet tek Allahu si i sinqertë. Dhe largohuni nga gënjeshtra, sepse ajo çon drejt shthurjes, ndërsa shthurja çon për në zjarr! Njeriu vazhdon të gënjejë dhe e kërkon gënjeshtrën saqë shkruhet tek Allahu si gënjeshtar.” (Transmeton Muslimi).

Besimtari duhet ta ketë sinqeritetin tipar të tij në të gjitha rastet dhe në çdo rrethanë. Gënjeshtra nuk bën të përdoret as për të bërë shaka. Shakaja është lejuar në Islam, nëse përmban të vërtetën dhe nuk është e mbështjellë me gënjeshtër si dhe nuk teprohet në të                                     Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (24/04/2011)
Klikime: 1141 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019