E hënë, 18/11/2019, 12:02
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A është haram bartja e hajmalive dhe gurësve të kaltër për mësysh?

Pyetje:
A është e vërtetë kjo dhe a ka bazë në Islam? Gjithashtu desha t’ju pyes se a është haram bartja e atyre syve të vegjël të kaltër dhe hajmalive të zeza me gjasë për të mos i marrë mësysh foshnjat?Përgjigje:
Bartja e gurësve të kaltër apo hajmalive, për t’i mbrojtur fëmijët nga mësyshi, jo vetëm se nuk ka bazë, por madje është haram dhe është mbështetje jo në Allahun, që nënkupton se veprimi i tillë çon deri në mëkatin më të madh të mundshëm shirkun. Prandaj duhet hequr dorë nga besëtytnitë dhe duhet qasur besimit të drejtë. Mbrojtja më e mirë nga mësyshi është t’i lexohen fëmijës suret "El-Felek” dhe "En-Nas”.
Allahu e di më së miri!                                          Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (24/04/2011)
Klikime: 1343 | Komentet: 1 | Ranguar: 2.7/3
Gjithsejt komente: 1
0 Spam
1 dili  
selam alejkum, kam nje pytje, a mundeni mem tregu diqka ma shum per gurin e qabes.

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019