E shtunë, 31/10/2020, 05:18
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A është gjynah të punoj si frizere?

Pyetje:

A është gjynah të punoj si frizere?P
ërgjigje:

E nderuara motër! 

Shembulli juaj është sikur shembulli i njeriut i cili shet rrush. Dikujt ia shet në treg dhe dikujt në fabrikën e prodhimit të rakisë. Atëherë të parit i lejohet kurse të dytit i ndalohet. Ju gjatë punës si frizere i rregulloni dhe i zbukuroni gratë për ta shfaqur bukurinë dhe kur këto provokojnë njerëzit, kjo është e ndalur dhe padyshim që ju jeni pjesëmarrëse në haram. Por nëse i rregulloni gratë dhe ato ekspozohen vetëm burrave të vet kjo është e lejuar dhe keni fituar edhe shpërblim. 
Nuk është e ndaluar të punosh si frizere me kusht që mos t’i ndihmosh gratë që vijnë në sallonin tuaj për ta hidhëruar Allahun e Lartësuar. Nëse ky kusht plotësohet (pra iu ndihmon atyre për ta hidhëruar Allahun) atëherë dije se kjo punë është e ndaluar "haram”, gjithashtu edhe fitimin e keni të ndaluar.

Allahu i Lartësuar thotë: "Ndihmojeni njëri-tjetrin në punë të mira dhe në të ruajturit nga të këqijat dhe jo në gjynahe dhe armiqësi! Frikësojuni Allahut, sepse Ai dënon ashpër.”(Maide, 2)                                      Ulvi Fejzullahu

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (05/04/2011)
Klikime: 1702 | Komentet: 2 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 2
0
2 emine   [Entry]
selam ndoshta te kam keqkuptu ama e verteta per te than eshte e hidhur sipash jush pa mar parasysh qfardo pune qe ben eshte e lejuar vetem pun let jese mos me vjedh mirpo me punu si frizere eshte e ndaluar hoxha shum mir e ka sqaru.pa dushum se all-llahu ta jep furnizimin dhe do jesh i ndihmuar mirpo nese i ruhesh haramit e jo ti per furnizim te familjes ti ushqesh ato me haranm............ perseri all-llahu alem.

0
1 ardit   [Entry]
shum gjera sikur duket jan haram po si mundesh me e pyet kur dikush vjen ne salonin e ondulimit a keni ardh per tu zbukuruar per burin apo per dike tjeter .Saqe e di me haram eshte qe dikent ta shpiunosh se cka ben e ku shkon se sa me ja regullu floket apo fytyren.Fajtore e quaj kete person qe e ka parashtru kete pyetje me shum se keto qe jan pergjigjur.Cdo pun qe punohet per ta mbajt familjen eshte hallal ma mir me punu se sa me shku e me vjedh apo me be pun te tjera ato qe jan haram e dini cka mendoj.

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020