E shtunë, 31/10/2020, 05:44
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A është gjynah të festohet ditëlindja dhe pse?

Pyetje:

Selam alejkum ve Rahmetullah!
A është gjynah të festohet ditëlindja dhe pse?
Unë kam lexuar në një libër islam, por nuk më kujtohet arsyeja se pse është gjynah. Ju kisha lutur të më jepni përgjigje sa më shpejt që të jetë e mundur!

Ju faleminderit!


Përgjigje:

Alejkum selam ve Rahmetullahi ve berekatuh!

Është gjynah të festohet ditëlindja e kujtdo qoftë, sepse nuk kemi asnjë argument nga i dërguari i Allahut, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, e as nga gjeneratat e para, të cilët jemi të obliguar t'i ndjekim, se kanë vepruar një gjë të tillë. Edhe në kohën e tyre janë regjistruar gjërat dhe kanë pasur datat e njohura, por asnjë porosi e as traditë profetike nuk kemi që legjitimon festimin e ditëlindjes.

Në anën tjetër festimi i ditëlindjes me gjithë ceremoninë përcjellëse, si: qirinjtë,  numri dhe fikja e tyre, kënga "happy birthday", ftesa e mysafirëve, torta etj., të gjitha këto janë prej traditave të komuniteteve joislame, që obligohemi të mos i pasojmë. Pra, thjesht ndalohet festimi i ditëlindjes sepse është imitim i të tjerëve. 

Allahu e di më së miri!


                                                        Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (05/04/2011)
Klikime: 3860 | Komentet: 5 | Ranguar: 5.0/4
Gjithsejt komente: 5
0
5 ARIANA   [Entry]
NE DITET E SODIT ESHTE REND ME JA SQARU NJE FEMIU TE VOGEL SE DITELINDJEN NUK MUNDEMI ME TA FESTU SE N INTERNET E KEMI LEXU DHE NE VENDE TJERA DERI TASH NUK E KEMI HASUR SE A ESHTE MIR APO HARAM ME BE NJE EMBELSIR PER FEMIJEN DHE ME U MBLEDH TE GJITH SE BASHKU ME E FESTU KETE DITE: JU LUTEMI SQAROHENI ME HOLLSISHT SE KU E ENI LEXUAR KETE SE PA ARGUMENTE ASGJE NUK ESHTE LEGJITIME

0
4 Gensi   [Entry]
Allahu ju shperbleft

0
3 JUSUFF   [Entry]
ESELAMU ALEJKUM-JAM NJE DJAL 20 VJEQAR,E PRAKTIKOJ FEN SHUM E FALI NAMAZIN RREGULLISHT,EDH FTOJ NJERZ NE FEN E ALLAHUT,MIRPO DESHTA TE DIJ NGA JU PSE DIKUSH QE I FLA 5 KOH NAMAZ NE KET BOT ESHT MASHUM I SPROVUAR ME SPROVAT E JETES E DISKUSH QE NUK FAL ASNJE KOH NAMAZI KA TE GJITHA TE MIRAT E KSAJ BOTE,SI VETUR,PARE,E SHUM GJERA TE TJERA QE UN NUK I KAM.....ME GJITH RESPEKTIM PRES PERGJIGJJEN TUAJ......

0
2 mandarina   [Entry]
a eshte gjynah te vesh gur tek dhembet dhe pse

0
1 adja   [Entry]
perse nena e mban femijun ne krahun e djathte me intereson shume dhe pres pergjigje sa me shpejt

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020