E premte, 22/09/2023, 10:17
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Sira

Lufta e quajtur el-fixhar

Kjo ka qenë lufta e fiseve Kurejsh dhe Kinan kundër havazinëve. Në atë kohë Resulullahu e ishte në moshën pesëmbëdhjetë vjeç. Udhë­heqësi i kurejshëve dhe i kinanëve ka qenë Harb b. Umejje, i cili gëzon­te famë dhe nder të madh. Udhëheqës i fisit Havazin ka qe­në qe­në Kajsi. Fillimi i luftës i takonte Kajsit, kurse mesi i saj fisit Ki­nan. Kjo luftë quhet "Fixhar” sepse lufta u ndalua në muajt e shenjtë. Në kë­të luftë mori pjesë edhe Resulullahu e. Ai vetë nuk luftoi, por vetëm që u jepte shigjeta xhaxhallarëve të tij.

marrur nga libri : Nektari i vulosur i xhehennetit
Kategori: Sira | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/08/2009)
Klikime: 1112 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023