E premte, 22/09/2023, 08:20
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Sira

Jeta e mundimëshme

Resulullahu e në rini nuk kishte ndonjë punë të caktuar a pro­­fesion. Tradita shënon se ka qenë bari i deleve të fisit Beni Sa’d dhe i ba­no­rëve të Mekës.

Në moshën njëzet e pesë vjeç shkon në Sham si tregtar me ma­llin e tregtares së njohur mekase, Hatixhes, radijAllahu anha.

Ibni Is’haku shënon: "Hatixhja, vajza e Huvejlidit, ka qenë treg­tare e njo­hur dhe e ndershme. Ajo punësonte tregtarë që pu­no­nin me pasurinë e saj dhe ua pagunte rregullisht fitimet. Prandaj kurej-shët kanë qenë tregtarë të njohur.

Kur Hatixhja dëgjon për Resulullahun e, veçanërisht se është i sin­qertë, i besueshëm dhe me sjellje fisnike, dërgon që ta thërra­sin. Kur Resulullahu e paraqitet para saj, ajo i ofron të kujdeset për tregtinë e saj në Sham, e për këtë do të jetë i shpërblyer më mi­rë se të gjithë të tjerët para tij. Me të do të dër­gonte gjithashtu shërbyesin e saj, Mejserin. Resulullahu e e pranon këtë ofertë dhe menjëherë niset me Mejserin dhe karvanin për në Sham.

marrur nga libri : Nektari i vulosur i xhehennetit
Kategori: Sira | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/08/2009)
Klikime: 1085 | Ranguar: 4.0/2
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023