E diel, 20/10/2019, 04:45
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Fikh

Obligimet e gruas që i vdes burri

 

 


Gruas që i vdes burri, duhet të mbetet në shtëpinë e burrit (nëse është e banuar) dhe nuk duhet të dalë prej saj, përveç në raste nevojash urgjente, si p.sh: shkuarja në siptal, nëse sëmuret, si dhe blerja e ushqimeve dhe veshmbathjeve te nevojshme, nëse nuk ka kush t’i blejë apo t’i kryej këto punë.

Gruaja që është shtatzanë nuk del nga kjo shtëpi derisa të lindë foshnjen e saj, nëse nuk është shtatzanë, atëherë pret sa t’i mbushë  katër muaj e dhjetë ditë.

Nuk zbukurohet me rroba zbukuruese.

Largohet nga llojet e parfumeve.

Largohet nga stolitë e arit, argjendit, diamantit apo çfarëdo qofshin, qofshin këto varse, rrathë etj.

Nuk lyhet me këna dhe kuhl, pasi Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) e ka ndaluar gruan e tillë nga këto.

Gruas së tillë i lejohet të pastrohet kur të dojë me sapun, sidër etj.

I lejohet të flasë, normalisht, me të afërmit e saj dhe të tjerët.

I lejohet të ulet për të biseduar me të afërmit e saj, si dhe tu shërbejë me ushqim, kafe, çaj etj.

I lejohet të punojë në shtëpinë e saj: kopshtin e shtëpisë, oborrin, qoftë ditën apo natën, si dhe të gjitha punët e shtëpisë si: përgatitja e ushqimit, qepja, pastrimi i shtëpisë, larja e rrobave, mjelja e bagëtive si dhe punë të tjera të përditshme.

I lejohet të ecë nën dritën e hënës, sikurse gratë e tjera.

I lejohet të heqë shaminë e kokës, kur nuk ka njerëz me të cilët i lejohet martesa.

 

Përktheu: Faruk Lohaj

Kategori: Fikh | Shtuar nga: Argjendi (14/08/2009)
Klikime: 799 | Komentet: 1 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 1
0 Spam
1 entoni  
me te vertet feja jone eshte ajo qe te sqaron per çdo gje

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019