E shtunë, 24/09/2022, 22:51
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''

Pejgamberi s.a.w.s ka thene: ''S'ka asnje rob qe bene ndonje mekat , pastaj ngrihet , merr abdes dhe e zbukuron abdesin , i  fal dy rekate namaz pastaj kerkon falje nga Allahu , e qe Allahu te mos ia fal ate mekat.
 
                        ''Kushtet e pendimit të vërtetë''
 


Së treti: Njohja e mëkateve.
 
Së katërti: Keqardhja për gjynahet e kaluara.
 
Së pesti: Vendimi për të mos u kthyer në gjynahe.
 
Së gjashti: Kthimi i të drejtës personit që i është marrë.
 
Së shtati: Paraprirja e pendimit para kohës që nuk pranohet.
 
 Në një hadith thuhet: "Allahu e pranon pendi­min e robit të vet, deri para gargarës së tij (frymës së tij të fundit).” Transmetoi Ahmedi dhe Tirmidhiu, saktësuar nga Neveviu. Gjithashtu në një hadith tjetër thuhet: " Allahu gjatë natës e mban të shtrirë Dorën për të pranuar pendimin e mëkatarëve të ditës dhe e shtrin Dorën gjatë ditës për të pranuar pendimin e mëkatarëve të natës, derisa të lindë Dielli nga Perëndimi.” Transmetoi Muslimi

Vëlla i dashur!

Pendimi i vërtetë ka disa kushte të cilat duhen vepruar, në mënyrë që pendimi të jetë i saktë dhe i pranuar.

Së pari: Sinqeriteti tek Allahu i Lartësuar.

Së dyti: Largimi nga mëkatet.

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/10/2009)
Klikime: 1024 | Ranguar: 3.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022