E premte, 19/04/2024, 17:36
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Vula e natës së parë të Ramazanit


Është muaji më i bekuar, më i shenjtëruar - Ramazani,

Është muaji në të cilin filloi Shpallja Hyjnore - Kur’ani.

Është muaji ku çdo frymarrje e agjëruesit është madhërim,

Është muaji ku edhe gjumi i besimtarëve është adhurim.

Është muaji kur dyert e xhehenemit me dry mbyllen,

Është muaji kur dyert e xhennetit për sytë e zemrës çilen.

Është muaji që fillon me mëshirë, Krijuesi e dëshmojë,

Është muaji në të cilin mesi është falje, fundi mburojë.

Është muaji në të cilin ditët e tij janë më të mira ditë,

Është muaji në të cilin netët e tij janë netë plotë dritë.

Është muaji i vetëm i vitit i cili e ka një zemër të qetë,

Kjo është Nata e Madhe e Kadrit, me më vlerë se një jetë.

Është muaji i durimit, i qëndrimit, i nënshtrimit trupor.

Është muaji i besës, i shpresës, i lartësimit shpirtëror.

Është muaji i mirësive - mirësi të cilat shumëfishohen,

Është muaji i fshehtësive –fshehtësi të cilat na zbulohen.

Lavdia, falenderimi, për Ty, o All-llah i Madhëruar,

Për muajin Ramazan – këtë dhuratë kaq të çmuar.

Përshëndetje, selame, salavate i dërgojmë pa kufi,

Muhammedit (a.s.), Familjes dhe besnikëve të tij…


Mexhid YVEJSI, Gjakovë
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: Argjendi (21/08/2009)
Klikime: 765 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024