E premte, 19/04/2024, 16:49
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

LUTJE NË MUAJIN RAMAZAN


(IMAM HASAN EL-BASRI)

(642-728)

 

O All-llah i madhëruar

Këtë muaj e shenjtëruat,

Këtë muaj e bekuat

Kur’an-in shpjegues,

Mëshirues, shqarues,

Vulës së profetëve

Ja shpallët,

ja zbuluat…

O All-llah i madhëruar

Këtë muaj të bekuar

E caktuat për të agjëruar,

Për ta shtuar adhurimin

Për ta fituar shpërblimin…

O All-llah i madhëruar

Dyert e mirësisë

Dyert e begatisë

I keni hapur

Në këtë muaj

Për shërbestarët Tuaj…

O All-llah i madhëruar

Në këtë muaj të bekuar

Të lutëm më dhuroni:

Një gjuhë që të përmend,

Një mendje që të përkujton,

Një zemër që të dashuron,

Një besim të vërtetë

Në të dërguarin Tënd,

Të lavdëruarin: Muhammed…

O All-llah i madhëruar,

Emri Yt qoftë i lavdëruar,

Që e bëre muajin Ramazan

Udhëzues, shërues, garues,

Që të fitojmë

Që të shpëtojmë…

 

Përktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovë
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: Argjendi (21/08/2009)
Klikime: 1250 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024