E premte, 19/04/2024, 17:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Po troket muaji RamazanHamdi NUHIJU

Hapuni dyert e kevtherit,
Moj zemër e bekueme prore,
Afro në muret e blerta të imanit,
Miliarda bukuri nën një fshehtësi…
Muaji i agjërimit,
I sofrave të bukura,
Muaji i bekimit,
I sexhdeve të shtuara…
Po troket muaji i Ramazanit,
Në dyert e thukta të imanit,
Kam frikë , nuk ftova asnjë në Islam,
Thotë me veten i tmerruri insan…
Fjalët e liga më nuk kanë vend,
Djajt si të humbur kërkojn strehë,
Po vjen cliruesi i shpirtit tim,
Ai që më ofron te All-llahu,
Në xhennetet e Tij…
Kam frikë o Zot ,
Ciltërsinë ma zbukuro,
Nuk dua të mbetem plagjiat e monstrum,
Se muaji i Ramazanit përtacisë i jep fund...
Po afrohen engjujt me duat e tyre,
Qiejt u hapën e mendja më rri tek Ti,
Të dua o Zot , nuk jetoj pa Ty,
Më mundëso xhennetin,
Nga dyert e agjëruesit...
Po troket muaji Ramazan,
E Irakun , Afganistatin e Cecenin ,
Palestinën , Somalinë e Pakistatin,
Po i gjenë në kthetrat e shkaut më të madhit armik...
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: Argjendi (21/08/2009)
Klikime: 764 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024