E premte, 22/09/2023, 10:26
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kuran

Rregullat për leximin e Kuranit
Rregullat për leximin e Kuranit
 
 
1. Të lexohet Kuran me abdes.

2. Të pastrohen dhëmbët me misvak (brushë apo furçë), para se të fillohet leximi i Kuranit.

3. Të lexohet Kuran në vende të pastra.

4. Të ulet drejt Kiblës me devotshmëri, butësi, serio­zi­tet dhe kokulur.

5. Të shqiptohet me zë “eudhu bilahi minesh shejtani rrahim”, që do të thotë: Kërkoj prej Allahut që të më mbrojë prej shejtanit të mallkuar.

6. Të lexohet me tertil (rrjedhshëm).

7. Të meditohet rreth asaj që lexohet.

8. Kur të lexohet Kuran, të qahet.          

9. Të lexohet me zë të bukur.

10. Të lexohet me zë, nëse nuk pengohen ata që falen, lexojnë apo flenë.

11. Të lexohet duke shikuar në Kuran.

12. Të mos bisedohet me dikë gjatë leximit, përveçse në raste urgjente.

13. Të mos qeshet e as të mos luhet gjatë leximit të Kuranit, e as të mos shikohet në gjërat që të zbavitin (ta tërheqin vëmendjen).

Kategori: Kuran | Shtuar nga: Argjendi (25/08/2009)
Klikime: 2344 | Komentet: 3 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 3
3 beli  
0
Selam alejkum

wllezer te nderuare me te vertete problemete qe keni mundte t'i gjeni ne Kur'an, ku dihet nje pjese e Kuranit eshte shkesc, nje pjese e eshte besim, nje pjese eshte argumente, nje pjese eshte ekonomi, etj etij....
Profeti a.s na ka porositure kure keni probleme shfletone Kutanin.

Tek ne nuk e shfletojne as kure nuk kane probleme e jo tani kure All-llahu atyre ju qon probleme per gjynahet qe i kane bere.


2 Dylber  
0
Ku mund te gjej Librin Kuran?

1 bulza  
1
selam alejkun jam e shum e kenaqur qe All-llahu jon na solli kete liber te cilin duhe ta lexojm jo vetem 1 her por edhe me shum

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023