E premte, 22/09/2023, 09:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kuran

Si ta mësojmë më lehtë Kuranin

Si ta mësojmë më lehtë Kuranin
 
 
 
Nëse mëson çdo ditë nga  një ajet   do ta mësosh Kuranin  në një interval kohor prej 17 vite, 7 muaj e 9 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 2 ajete e mëson Kuranin për 8 vite e  9 muaj e 18 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 3 ajete do ta mësosh Kuranin për 5 vite e 10 muaj e 13 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 4 ajete do ta mësosh Kuranin për 4 vite,4 muaj dhe 24 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 5 ajete do ta mësosh Kuranin për 3 vite, 6 muaj dhe 7 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga  6 ajete do ta mëosh Kuranin për 2 vite, 11 muaj  dhe 4 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 7 ajete do ta mësosh Kuranin për dy vite, 6 muaj dhe 3 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 8 ajete do ta mësoh Kuranin për  2 vite  2 muaj e 12 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 9 ajete do të mësosh Kuranin për  1 vit, 11 muaj e 12 ditë.

Nëse  mëson çdo ditë nga 10 ajete do ta mësosh Kuranin për 1 vit e 9 muaj e 3 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 11 ajete do ta mësosh Kuranin për 1 vit e 7 muaj.

Nëse  mëson çdo ditë 12 ajete  do ta mësosh Kuranin për 1 vit e 5 muaj e 15 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 13 ajete do ta mësosh Kuranin  per 1 vit e 4 muaj e 6 ditë.

Nëse mëson në ditë 14 ajete do ta mëosh Kuranin për 1 vit e 3 muaj.

Nëse mëson çdo ditë nga 15 ajete  do ta mësosh Kuranin për një 1 vit e 2 muaj  e 1 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 16 ajete e mëson Kuranin për 1 vit e 1 muaj e 6 ditë.

Nëse mëson çdo ditë  nga 17 ajete  do ta mësoh Kuranin për 1 vit  e 10 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 18 ajete do ta mësosh Kuranin për 11 muaj  e 19 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga  19 ajete do ta mësoh Kuranin për 11 muaj dhe  1 ditë.

Nëse  mëson  çdo ditë nga  20 ajete do ta mësoh Kuranin për 10 muaj e 16 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga një faqe do ta mësoh Kuranin për 1 vit e 8 muaj e 12 ditë.

Nëse mëson  çdo ditë nga dy faqe  do ta mësosh Kuranin për 10 muaj  e 6 ditë.

Mos harro se  për çdo shkronjë që e shqipton gjatë leximit të Kuranit ke një të mirë dhe të shkruhen nga 10 sevape.
 

Në fjalën ( بسم الله الرحمن الرحيم ) p.sh.:  ka 19 shkronja. Kur t’i shqiptosh llogariten 190 sevape, e si do te jetë për ajetet tjera?

Ndërsa përsëritja e Kuranit gjatë mësimit përmendësh dhe pas tij është një shans i  jetës.

Disa nga ata që ju  maten  të mirat në Ditën e Gjykimit do të kenë nevojë  qoftë edhe për një të mirë, në mënyrë që t’ia rëndoj  peshojen e të mirave nga peshoja e të kqijave dhe kështu  me begatinë e Allahut dhe me mëshirën e Tij hapet rruga për në xhenet. E lusim Allahun që  mos të na bëjë haram rrugën për në xhenet dhe të  na japë ndihmën e Tij, besnikërinë dhe sinqeritetin dhe të na pranojë veprat tona! Amin!

Përktheu: Shaban Murati

Kategori: Kuran | Shtuar nga: Argjendi (25/08/2009)
Klikime: 2934 | Komentet: 5 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 5
5 Muslimane  
0
*mesoj

4 Muslimane  
0
Selam alejkum, ju falimenderoj shum per ket mesazh, Allahi ju shperbleft, do ja nisi me 1 ajet ndit, mas ni koh 2, e ishaAllah kshtu me koh mesaj ma shum ajet ndit.

3 muslimone  
0
selam alejkum Allahu te shperbleft me xhennet per ket kshill kaqe te bukre selam alejkum Allahu ju rujt

2 arjeta  
0
selam alejkum allahu ju shperbleft inshallah per kshilla qe na jepni per msim met eleht te kuranit dhe tetjera allahu ju lehtesoft dhimt evdekjes dhe me gjenet ju shperbleft juve dhe gjdo besimtar amin allah

1 sumeja  
0
selam alejkum besoj qe kto shenime do te na lehtsojn mesimin e KUR'ANIT permendsh mu dhe gjith besimtarëve

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023