E diel, 20/10/2019, 15:21
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 6
Vizitorë: 6
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kuran

Disa statistika të Kuranit të Shenjtë


 
 
 
- Kurani Fisnik ka gjithsej 114 sure (kaptina).

- Numri i ajeteve të Kuranit sipas Ali ibn Ebi Talibit është 6236.

- Numri i fjalëve të Kuranit sipas A'taut është 77439.

- Numri i shkronjave të Kuranit sipas Ibni Abbasit është 323671.

- Sureja më e gjatë e Kuranit është sureja "El Bekare", e cila ka gjithsej 286 ajete.

- Sureja më e shkurtër e Kuranit është sureja "El Kevther", e cila ka vetëm 3 ajete;

- Ajeti më i gjatë i Kuranit është ajeti 282 i sures "El Bekare", i cili ka 128 fjalë.

- Fjala më e shkurtër në Kuran është: Kaf, Nun, Sad.

- Fjala e Kuranit "wel jetelettaf", e cila është pjesë e ajetit të sures El Kehf, shënon mesin e Kuranit.


Eroll Rexhepi

Kategori: Kuran | Shtuar nga: Argjendi (14/08/2009)
Klikime: 1019 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019