E diel, 20/10/2019, 14:34
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kuran

Lami i foljeve dhe i pjesëzave
Lamul fil - Lami i foljeve është ai lam i cili vjen në fjalët të cilat janë folje, pa marr parasysh a është folje e kohës së shkuar apo folje e kohës së tashme, apo urdhërore. P.sh.:                      أَنْزَلْنَاهُ ,  يَلْتَقِطْهُ  ,  قُلْ نَعَم  .

Ky lam ka dy rregulla:

Idhharin (shqiptimin e qartë) dhe idgamin (shkrirja e lamit).

Idhhari i këtiji lami bëhet nëse pas lamit vijnë  ndonjëra prej shkronjave të  alfabetit të gjuhës arabe, përveç  shkronjës   ر dhe  ل .

Ndërsa idgam bëhet kur pas lamit sakin vjen shkronja ل  apo ر  dhe nuk qëndron ky ل apo kjo ر  përveç në foljet urdhërore.

Tabela e lamul fil - lamit të foljeve

نوع الفعل

Lloji i foljes
 أمثلة اللام الفعل المدغمة

Llojet e lamul fil të idgamit
 نوع الفعل

Lloji i foljes
 أمثلة اللام الفعل المظهرة

Shembujt e lamul fil të idhharit
 
Urdhërore

 

 

Urdhërore

 

 

 

Urdhërore

 

Urdhërore 
 وَ قُل رَّبِ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ

 

قُل لّا أَمْلِكُ لِنَفْسِي نَفْعًا وَ لاَ ضَرَّا إِلاَّ مَا شَاء اللَّهَ                                   

وَ قُل رَّبِ زِدْنِي عِلْمًا   

 

قُل رَّبِّ إِمَا تُرِيَنِّي مَا يُوعَدُونَ

 

 
 Koha e shkuar

 

Urdhërore

 

Urdhërore

 

Koha e tashme

 

 

Urdhërore

 

Urdhërore
 وَ أَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولاً

 

 

وَ تَوَكَّلْ عَلَي اللَّهِ

 

وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَن

 

بَلْ هُمْ فِي شَكٍّ يَلْعَبُونَ

 

 

قُلْ نَعَمْ وَ أَنْتُمْ دَاخِرُون

 

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَاسِ
 

Lamul harf - Lami i pjesëzave

Lami i pjesëzave  si هَلْ ,بَلْ marrin dispozitën e lamul fil në idhhar dhe në idgam. Bëhet idhhar nëse pas tij vjen ndonjëra prej shkronjave të gjuhës arabe jashtë shkronjës   ل dhe ر ,  ndërsa bëhet idgam nëse vjen pas tij shkronja ل  apoر .

Shembuj në idharin e lamit:     هَلْ أَتَاكَ  ,بَلْ تُؤْثِرُونَ

   Shembuj në idgamin e lamit:بَل رَّفَعَهُ اللَّهُ إِلَيْهِ, هَلْ لَكُمْ,

Përgatiti: Shaban Murati

Kategori: Kuran | Shtuar nga: Argjendi (14/08/2009)
Klikime: 388 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019