E martë, 29/09/2020, 22:40
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Arti Islame

Britani: Mbahet ekspozita e artit Islam
Britani: Mbahet ekspozita e artit Islam
 
Kaligrafia Kur'anore dhe arti Islam janë pjesë e ekspozitës së hapur në Piterborou të Britanisë gjatë kësaj jave.
E shtunë, 28 Mars 2009 00:05

Ekspozita tre-ditore nisi gjatë një ceremonie ku morën pjesë figura të ndryshme kulturore dhe fetare nga ky qytet, në mes tyre edhe të Krishterë e Hindu.

Bukurshkrimi është një nga format kryesore të artit Islam, që më së shumti përdorët gjatë përshkrimit të Kur'anit të Shenjtë si dhe për dekorimin e monumenteve fetare dhe atyre jo-fetare.

Kategori: Arti Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/08/2009)
Klikime: 405 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020