E diel, 25/09/2022, 00:16
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Ushqimi i parë i Xhennetlinjve
Ushqimi i parë i Xhennetlinjve
Përgjigjet e Muhammedit a.s. ndaj pyetjeve të Abdullah ibn Selamit.

Transmetohet se Enesi (Allahu qoftë i kënaqur prej tij!) ka thënë: "Kur Abdullah ibën Selami dëgjoi për ardhjen e Pejgamberit, alejhi selam, në Medine, erdhi tek ai dhe i tha: "Do të të pyes rreth tri gjërave të cilat nuk i di kush, pos një i Dërguar i Zotit:
Cila është shenja e parë e Kijametit?
Cili do të jetë ushqimi i parë i xhennetlinjve?
Pse ndodh që fëmija t'i përngjajë babait, dhe pse ndodh që t'i përngjajë dajës?"


Ndërkaq, Pejgamberi, alejhi selam, pati thënë: "Xhibrili sapo m'i tregoi përgjigjet e këtyre pyetjeve." Abdullahu ia ktheu: "Ai (do të thotë, Xhibrili), prej të gjithë engjëjve të tjerë, është armiku më i madh i çifutëve!" Më pas, Pejgamberi, alejhi selam, i tha: "Shenja e parë e Kijametit do të jetë një zjarr i cili do t'i pajtojë njerëzit e lindjes dhe të perëndimit. Më tej, ushqimi i parë i xhennetlinjve do të jetë një vrigull i veçantë (vrigull i pasmë) nga mëlçia e peshkut. Edhe më tej, sa i përket ngjasimit, nëse një njeri bën marrëdhënie seksuale me gruan e vet dhe nëse ai ejakulon (ndjen orgazëm) i pari, fëmija do t'i ngjajë babait; e nëse gruaja ejakulon e para, fëmija do t'i ngjajë asaj!" (Sahihu i Buhariut, vëll 4, libri 55, nr. 546: Profetët (vëll 4: nr. 543-658))

Me të dëgjuar këtë, Abdullah ibën Selami tha: "Dëshmoj se ti je i dërguari i Allahut!" Pak më pas, ai e tha edhe këtë: "O i dërguari i Allahut, çifutët janë rrenacakë; e nëse ata kuptojnë për konvertimin tim në Islam, para se ti t'i pyesësh rreth meje, me siguri se do të kishin thurur gënjeshtra për mua!"

Çifutët patën ardhur te shtëpia e Pejgamberit, alejhi selam, kurse Abdullahu u pat fshehur brenda. Pejgamberi i Allahut i pyeti çifutët: "Çfarë njeriu është Abdullah ibën Selami në mesin tuaj?", ndërsa ata iu përgjigjën: "Ai është më i dituri prej nesh, më i miri prej nesh dhe i biri i më të mirit prej nesh!" Pejgamberi, alejhi selam, u tha: "Çfarë do të thoshit nëse ai do ta pranonte Islamin?", kurse ata ia kthyen: "Allahu e ruajtë prej asaj!" Ndërkaq, Abdullah ibën Selami pastaj u shfaq para tyre duke thënë: "Dëshmoj se askush nuk meriton të adhurohet, pos Allahut dhe se Muhammedi është i dërguari i Tij!" Me të dëgjuar këtë, ata thanë: "Ai është më zemërligu prej nesh dhe i biri i më zemërligut prej nesh", për të vazhduar edhe më tej të flasin keq për të.

Përktheu nga anglishtja: Arsim JONUZI

Kategori: Artikuj | Shtuar nga: Argjendi (17/08/2009)
Klikime: 2600 | Ranguar: 4.5/10
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022