E martë, 29/09/2020, 21:25
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

GJUMI I MENGJESIT.

GJUMI I MENGJESIT.
 
Ne hadithe sherif thuhet:
(Gjumi i mengjesit largon rriskun)
(Per te fituar rriskun dilni heret nga shtepia! Te ngrihesh heret eshte me perfitim.)
(Gjumi i mengjesit sjell dembelizem, harrese, te ben te pafuqishem dhe te paperqendruar.)
(Gjumi ne mengjes eshte pa vend, gjumi para drekes te ben mire, gjumi perpara akshamit eshte budallallek.)
(Kush e ben zakon te fleje pas namazit te sabahut, duhet te mesohet edhe me dhimbjet e belit.)
Hazreti Fatimja ka thene:
Nje dite rashe te fle pas namazit te sabahut. Babai me zgjoi dhe me tha:
(Zgjohu bija ime! Mos u bej nga ata qe e kane haruar Allahun! Shikoje rriskun qe do te te jape zoti yt! Allahu teala rriskun e jep ne mengjes para se te linde djelli.)
Te flesh gjysem ore para dhe pasi te linde dielli eshte e demshme per shendetin. Psh te ben me dhimbje beli.

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: Argjendi (27/08/2009)
Klikime: 982 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020