E diel, 02/10/2022, 09:54
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 3
Vizitorë: 3
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

7 dyert e xhehenemit

7 dyert e xhehenemit
 
Dera e pare: Quhet Xhehennem sepse ai eshte i ngrysur(mrrolur)para fytyrave te burrave e grave si dhe han(djege ) mishin e tyre.Sa i perket denimeve dhe vuajtjeve, ky i ka denimet me te lehta sesa te tjeret.
 
Dera e dyte:Quhet zjarri ngrenes i duarve dhe kembeve.Fton ata qe Njeshmerise se Allahut s.w.t(Tewhidit) ia paten kthyer shpinen dhe atë, me te cilen erdhi Muhammedi alejhi selam  nuk e pasuan.
 
Dera e trete:Quhet Sekar.Eshte quajtur me kete emer sepse ai han(djege)mishin dhe  jo eshtrat.
 
Dera e katerte:Quhet Hattame(shkaterruese),sepse thyen eshtrat ,djege zemrat dhe gjuan me gaca te medha sikur(te ishin) ndonje keshtjelle(e madhe).Ngriten gacat larte ne horizont pastaj zbresin dhe djegin fytyrat dhe duart e banoreve te zjarrit .
 
Dera e peste:Quhet Xhehim.Quhet me kete emer sepse ai ka gaca te medha. Nje gace e tij eshte me e madhe se sa dunjaja.
 
Dera e gjashte:Quhet Seir.Eshte quajtur me kete emer sepse jane te ndezura ne te 300 keshtjella.Ne cdo keshtjelle ka 300 shtepi e ne cdo shtepi ka 300 lloje te ndeshkimit. Ne te ka gjarperinje e akrepa,zingjire e pranga. Ne te eshte pusi i merzise-deshperimit.Nuk ka ne Xhehennem denim me te tmerrshem sesa ky.Kur te hapet dera e deshperimit ,deshperohen shume banoret e zjarrit.
 
Dera e shtate:Quhet Havije(grope e thelle).Ai qe bie ne te kurre nuk del prej saj.Ne te gjendet pusi i pluhurit,nga i cili buron(del) zjarre,prej te cilit edhe vet zjarri frikesohet e kerkon mbrojtje.Ne te jane ata,per te cilet tha Allahu s.w.t"Atë do ta ndrydhi me një dënim të rëndë e të padurueshëm".(muddeththir 17).
Ai eshte koder prej zjarri, ne te cilen vendosen armiqt e Allahut s.w.t me fytyrat e tyre duke i patur duart e lidhura ne qafat e tyre si dhe me kembe te bashkuara me qafen.Zebbanijet (melaiket e zjarrit ) qendrojne mbi ta.Ne duar kane shkopinje hekuri ,e kur ta godasin dike prej tyre (njerzve) vetem njehere ,zerin e tij e degjojne njerzit e xhinet.

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: Argjendi (18/08/2009)
Klikime: 2647 | Komentet: 10 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 8
8 sara  
0
Allahu na i pranofte duate dhe na perfshifte meshira e Tij Inshallah.. Amin!

7 kela  
0
Allahu na ruajt nga zjarri i xhehenemit.Amin

6 betim  
0
Allahu na i falte mekatet.Amin

5 elio  
0
allahu na i falt mekatet tona dhe ne te jemi te mir per te

4 V.S  
0
Zoti na rujt Ishallah

3 mensur hoti  
0
Allahu na i falte mekatet.Amin

2 Altin  
0
Allahu na ruajt nga ky denim AMIN JARABI

1 Altin  
0
ALLAHU NA RUJT NGA KY DENIM AMIN JARABI

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022