E shtunë, 24/09/2022, 23:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

(3 Pyetjet)

(3 Pyetjet)
 

Na ishte nje djal i ri,i cili shkoi per studime jasht vendit per nje kohe mjaft te gjate. Pasi kthehet nga studimet, ai kerkon nga prinderit e tij qe ti gjejn atij nje dijetar religjioz ose ekspert, i cili do t’mund t’ju pergjigjej 3 pyetjeve te tij.Me ne fund, prinderit e tij gjeten nje dijetar musliman.

 

I riu:
 Kush jeni ju? A mund t’ju pergjigjeni pyetjeve te mia?
 
Dijetari:
 Une jam njeri nga roberit e Zotit (SWT) dhe Insha Allah (me ndihmen e Tij), do te jem ne gjendje t’u pergjigjem pyetjeve tua.
 
I riu:
 Jeni i sigurt? Shume profesore dhe ekspert nuk kane qene ne gjendje t’u pergjigjen pyetjeve te mia.
 
Dijetari:
 Do te provoj me te miren me ndihmen e Zotit (Subhanahu Wata’ala).
 

 

I riu i thot:

Kam 3 pyetje:

 

Pyetja # 1
A ekziston Zoti?Nese po, q’forme ka?.

 

Pyetja # 2
Qka eshte (Fati) Taqdeer?

 

Pyetja # 3
Nese shejtani eshte krijuar nga zjarri,pse ne fund ai hudhet ne ferr gjersa ferri eshte krijuar nga zjarri gjithashtu. Kjo padyshim se nuk do ta lendoj ate aspak,perderisa shejtani&ferri(xhehnemi)jane te krijuara nga zjarri.

 

 

A ka menduar Zoti per kete?

 

Papritmas, dijetari qelloi te riun ne fytyre.I riu (ndjeu dhembjen): Perse zemrohesh ne mua?

 

Dijetari:
 Nuk jam i zemruar.  Goditja ime eshte pergjigjja e pyetjeve tua.
 
I riu:
 Une me te vertet nuk po kuptoj.
 
Dijetari:
 Si ndjehesh tani pasi te godita(qellova)?
 
I riu:
 Natyrisht se ndjeva dhembje.
 
Dijetari:
 Pra, a beson se dhembja ekziston?
 
I riu:
 Po.
 
Dijetari:
 Me trego formen e dhembjes!
 
I riu:
 Nuk mundem.
 

 

Dijetari:
 Kjo eshte pergjigjja ime e pare. Te gjithe ne e ndjejme ekzistencen e All’llahut mirepo pa qene ne gjendje per te pare formen(dukjen) e tij… A ke enderruar mbreme qe une do te godas?
 
I riu:
 Jo.
 
Dijetari:
 A ke menduar ndonjehere qe do te marresh nje goditje sot nga une?
 
I riu:
 Jo.
 
Dijetari:
 Ky eshte Taqdeer (fati) pergjigjja ime e dyte…doren time me te cilen te godita ty,nga qka eshte krijuar?
 

 

 

I riu:
 Eshte e krijuar nga mishi.
 
Dijetari:
 Q’fare per fytyren tende,nga qka eshte krijuar ajo?
 
I riu:
 Mishi.
 
Dijetari:
 Si ndjehesh pas goditjes?
 
I riu:
 Me dhimbje.
 
Dijetari:
 Kjo eshte e tera.  Kjo eshte pergjigjja ime e trete, edhe pse shejtani dhe ferri(xhehnemi) jane krijuar nga zjarri, nese All’llahu don, edhe ferri do te behet nje vend me dhimbje per shejtanin.
 

 

Zoti thot:
“Nese je i turperuar per mua,edhe une do te jem i turperuar per ty” 

Nese nuk je i turperuar, pasoje kete mesazh…vetem nese beson…

 

Po, une e dua Allahun, Allahu eshte burimi dhe shpetimtari im i jetes. Allahu me mban gjalle nate dhe dite.Pa Allahun, une jam nje hiq gje,por me Allahun, une mund te bej gjithqka. Allahu eshte perparesia (forca) ime. 
All’llahu ju ndihmoft qe te korrni suksese.. Amin

 

ZOTI  EKZISTON…

 

Ky eshte pershkrimi me i mire pse All’llahu lejon dhimbje dhe vuajtje qe une i kam pare:

 

Nje njeri shkoi ne rrojtore per ti prere floket dhe te rregulloj mjekrren e tij.Me te filluar punen berberi, ata u futen ne nje bisede.  Ata biseduan shume gjera dhe tema te ndryshme kur me ne fund preken edhe temen per All’llahun

Berberi tha: Une nuk besoj se Zoti ekziston.
Pse e thua kete? Pyeti myshteriu.
Paj…, mjafton te dalesh ne rruge dhe te kuptosh se All’llahu nuk ekziston. Me thuaj nese All’llahu ekziston,a do te kishte kaq shume njerez te semure?

 

A do te kishte femije te braktisur? Nese All’llahu ekzistoi, nuk do te kishte dhimbje as vuajtje.  Nuk mund ta imagjinoj nje Allah qe do te lejonte gjithe keto gjera. Myshteriu mendoi per nje moment, por nuk u pergjegj per arsye se nuk deshiroi te filloj me argument.

 

Berberi perfundoi punen e tij dhe myshteriu leshoi lokalin. Vetem pak pasi doli nga rrojtorja,ai ne rruge pa nje njeri me floke te gjata,te papasterta dhe me nje mjekerr te parregulluar,ai dukej i palare dhe jo i krehur.

 

Myshteriu u kthye prap ne rrojtore dhe i tha berberit: A din qfare? Berberet nuk ekzistojne. Si mund ta thuash kete? Pyeti i befasuar berberi. Une jam ketu, dhe une jam nje berber qe sapo punova me ju!

 

Jo! Bertiti myshteriu. “Berberet nuk ekzistojne sepse po te ekzistonin,nuk do te kishte njerez me floke te gjata dhe mjekrra te pakrehura,sikurse ai njeri jasht.

 

Ah, por berberet ekzistojne! Kjo eshte ajo qe ju ndodh njerezve qe nuk vijne tek une.”
Pikerisht, pohoi myshteriu.  “kjo’ eshte poenta!

 

Allahu, gjithashtu, ekziston! Kjo eshte pikerisht ajo qe ju ndodh njerezve qe nuk shkojn te Ai dhe nuk kerkojne ndihme nga Ai. Per kete arsye ka kaq shume dhimbje dhe vuajtje ne bote”.

 

NESE MENDONI SE ZOTI EKZISTON, DERGONI KETE EDHE TEK NJEREZIT TJERE,POR NESE MENDONI SE ALLAHU NUK EKZISTON,FSHIJE! QOFSHI TE BEKUAR!!!

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: Argjendi (18/08/2009)
Klikime: 742 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 1
1 mevlude  
0
desha nje pyetje nga sa vjet zoti shkruan gjynahet???

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022