E diel, 02/10/2022, 11:30
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Dashuria dhe Koha

Dashuria dhe Koha .
 
Allahu i Madherishem ne Kur'anin Fisnik thote :Betohem ne kohen - Asr . 1 .
Nje her ne nje ishull jetonin te gjitha llojet e ndjenjave limturia , merzia , dituria dhe dashuria .
Nje dit te gjithve ju njoftuan se ishulli do te fundoset dhe te gjith ndertuan anijet  e shpetimit perveq dashuris .
Deshiroj te mbetet deri ne momentin e fundit .
 
Kur ishulli gati u fundos vendosi te kerkoj ndihm : pasuria kaloi pran saj ne nje anije te madhe ,
Dashuria e pyeti ?
Pasuri a me mer me vete ?
Jo nuk mundem u pergjigj pasuria , kam shum ar dhe argjend ne anije sa qe nuk kam vend per ty .
 
Dashuria e luti merzin qe ta marr:
Merzi a me mer me vete ne anijen tende ?
Oh dashuri aq jam e merzitur dhe me duhet te jem vetem .
 
Lumturia kaloi pran dashuris por me qe ishte e gezuar nuk e degjoi fare thirrjen e dashuris.
 
Papritmas dikush pershperiti :
Eja dashuri un do te marr . Ishte ky nje plak i moshuar .
Aq e lumtur dhe e gezuar dashuria harroi ta pyes plakun se ku po shkojn .
Kur arriti ne vendin e caktuar plaku shkoi rruges se tij.
E vetedijshme sa i kishte borgj plakut dashuria e pyeti nje dietar :?
Kush me ndihmoi dhe me shpetoi ?
Ishte koha u pergjigj dietari
Koha ? u habit dashuria , perse me ndihmoi ajo ?
Dijetari qeshi dhe me urtesi iu pergjigj :
Sepse vetem koha eshte e aft ta kuptoj vleren e vertet te dashuris .

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: Argjendi (18/08/2009)
Klikime: 998 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022