E diel, 02/10/2022, 11:13
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Dobit e sadakas ne dynja dhe Ahiret

Dobit e sadakas ne dynja dhe Ahiret . 
Imam Semerkandi ka thene : Sadakaja lavderohet per pes gjera ne dynja dhe ne ahiret .
 
Pes te dynjas :
 
1 - Pastron pasurin .
 
2 - Pastron trupin prej gjunaheve .
 
3 - Largon belat dhe semundjet .
 
4 - Fut knaqesin tek te varferit .
 
5 - Te shtin bereqetin ne pasuri .
 
Ndersa pes te Ahiretit :
 
1 - Sadakja i behet hije per at qe e ndan  ne at temperatur te lart .
 
2 - Behete shkak qe te kesh nje llogari te leht .
 
3 - Eshte e rende ne peshoren e puneve te mira .
 
4 - Uren e siratit e kalon me shpejtesi ghe lehtesi .
 
5 - Te shton gradat e larta ne xhennet .
 
 
       Ai  qe ndalon pes gjera Allahu do t'ia ndaloj pes gjera .
 
Ai qe nuk ndan Zekatin  - Allahu nuk ja ruan pasurin
 
Ai qe nuk ndan Sadaka  - Allahu nuk ja ruan shendetin
 
Ai qe nuk lutet - Allahu nuk i pergjigjet
 
Ai qe nuk jep 1/10 e prodhimit te tokes - Allahu ja ndalon bereqetin e tokes
 
Ai qe eshte pertac ndaj namazit - e ka veshtri ta thote Shahadetin ne prag te vdekjes .     kujdes pra !

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: Argjendi (18/08/2009)
Klikime: 700 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022