E diel, 02/10/2022, 11:47
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

behu !


 
Bëhu aromatike si mosus, e qëndrueshme si male!

Bëhu mu si ajo plaka perse, e cila u mbështet në Allahun kur u largua prej kotecit të pulave të saj.
 
Bëhu tamam si ajo plaka e cila qëndroi para Haxhaxhit, por e bindur në ndihmën e Zotit të saj.

Haxhaxhi ia burgosi të birin e saj dhe u betua në Allahun se do ta vrasë atë.

Megjithëate, ajo me vetbesim, me vendosmëri, me guxim dhe me mburrje thotë:
"Nëse nuk e vret, ashtu ashtu ai do të vdesë!"
 
Bëhu mu si ajo plaka perse, e cila u mbështet në Allahun kur u largua prej kotecit të pulave të saj.

Shikoi në qiell dhe tha:" Zoti im, ruaje kotecin e pulave të mia. Ti je Ruajtësi më i mirë!"
 
Bëhu e qëndrueshme si Esma, e bija e Ebu Bekrit a.s., kur e ka shikuar të birin e saj Abdullah ibn Zubejrin
të vrarë dhe të copëtuar. Atëherë tha:" Ka ardhur koha që ky kalorës të ecë në këmbë."
 
Bëhu mu si Hansa e cila ka dhënë katër fëmijë në rrugën e Zotit. Kur ka ndëgjuar se janë vrarë, ka thënë:
" Elhamdulilah, Falëminderimi i takon Allahut që me nderoi të kem katër shehidë."
 
Duke menduar rreth rrëfimeve të këtyre grave, prej biografisë së tyre të shkëlqyeshme,
që ishin të strehuara në Madhështinë e Allahut, erdha deri tek kjo shkëndijë:
 
SHKثNDIJث: Bëhu shigjetare si uragan, aromatike si mosus dhe e qëndrueshme si malë.
MثSIM: Për shkak të pafuqisë sime, më shumë iu frikësohem njerëzve sesa Allahut.

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/08/2009)
Klikime: 569 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022