E enjte, 06/10/2022, 16:01
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Urtësi

Gjithsesi duhet vepruar

  
 
Patjetër duhet të veprojmë dhe të përparojmë. Allahu i Lartësuar ka thënë: ‘’Rrahmani – (Mëshiruesi – Zoti ynë), Ai ia mësoi Kuranin. E krijoi njeriun. Ia mësoi atij të folurit (të shprehurit, të shqiptuarit). Dielli dhe Hëna udhëtojnë sipas një përcaktimi të saktë.’’ Rrahman, 1-5.

–         Mëso një sure!

–         Mëso një ajet!

–         Përcill një çështje të fesë!

–         Transmeto një hadith!

–         Shëno një mësim!

–         Dëgjo një kasetë!

–         Lexo një libër!

–         Shpërnda një fletëpalosje!

–         Përmblidh një ligjëratë!

–         Paraqit një këshillë!

–         Publiko një mesazh!

–         Shkruaj një artikull!

–         Lidhu me një websajt!

–         Përmirëso një gabim!

–         Shoqërohu me një këshillues!

–         Ndihmo një të nevojshëm!

–         Shpenzo nga pasuria!

–         Ndihmo një të varfër!

–         Udhëzo një të humbur!

–         Falja besimtarëve një namaz!

–         Kryeje një umre!

–         Mbaje një hutbe!

–         Prezanto një mendim!

–         Pengo një bidat (risi në fe)!

–         Agjëro një ditë!

–         Ushqeje një skamnor!

–         Përcill një xhenaze!

–         Veshmbath një të zhveshur!

–         Vizito një të sëmurë!

–         Ndërto një xhami!

–         Rregullo një rrugicë!

–         Ndihmo një të shtypur!

–         Planifiko një projekt!

–         Pengo armikun!

–         Zbulo dyfytyrëshin!

–         Udhëzo një të pafe!

–         Konsultohu me dijetarin!

–         Propozo një mendim!

–         Korrespondo me një revistë!

–         Prezanto një program!

Kështu mendo për llojllojshmërinë e veprimeve në fe!

Muhamed Salih Munexhid

Kategori: Urtësi | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/08/2009)
Klikime: 622 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022