E diel, 20/10/2019, 15:10
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Zekati [36]
Agjërimi i Ramazanit [140]
Shehadeti - Dëshmia [10]
Namazi [7]
Haxhxhi [0]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Shtyllat e Fesë » Agjërimi i Ramazanit

Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan

 
Nga të pëlqyerat në Ramazan:

1- Kujdesi ndaj ngrënies së syfyrit  dhe vonimi i tij...

2- Shpejtimi i hapjes (iftarti) pasi të sigurohesh që ka perënduar dielli.
3- Hapja e agjërimit me hurmë ose ujë.
4- Lutjet në hapjen e agjërimit, ngase lutjet e agjëruesit nuk kthehen.
5- Kujdesja për namazin e teravive.
6- Kujdesja për leximin e Kur'anit dhe mësimi i tij.
7- Organizimi i iftareve për agjëruesit.
8- Shtimi i dhënies dhe bamirësisë.
9- Shkuarja për umre.
10- Shtimi i përpjekjes në dhjetë ditët e fundit.
11- Kërkimi i natës së Kadrit dhe shfrytëzimi i saj me adhurim, lutje, dhe  
përkujtim.
12- Hyrja në itikaf në dhjetë ditët e fundit.

                          
                           
                  Të papëlqyerat në Ramazan:


1- Teprimi i futjes së ujit në hundë dhe gojë në marrjen e abdesit.

2- Mbledhja e bështymës dhe gëlltitja e saj, ndërsa gëlltitja e saj pa e  
mbledhur nuk përbën problem. Gëlltitja e gëlbazës nuk lejohet. 
Por a  prishte agjërimi? 
Ka dy mendime të dijetarëve dhe më e sakta është se nuk prishet.


3. Ka përmendur shejh Uthejmin, Allahu e mëshiroftë, se është më mirë që ajo që  është me mestruacione dhe lehona të hanë dhe të pinë fshehurazi.
Kështuqë kjo tregon se ngrënia e tyre në sy të njerëzve në Ramazan 
s'është  e mirë.

4- Agjërimi në udhëtim duke patur vështirësi.


5.Agjërimi i gruas që ka foshnje në gji ose shtatzënës nëse kanë vështirësi.
6. Agjërimi i të sëmurës nëse agjërimi i jep vështirësi.
7. Lënia e ushqimeve të mbetura midis dhëmbëve.
8. Përdorimi i pastës së dhëmbëve sepse ajo depërton dhe është e vështirë  
ruajtja prej saj.
 
Shkruar nga Rejhane Haxhiu
Kategori: Agjërimi i Ramazanit | Shtuar nga: shpend-xhelili (11/08/2010)
Klikime: 922 | Komentet: 2 | Ranguar: 4.0/1
Gjithsejt komente: 2
0 Spam
2 dita  
pershendetje, kisha 1 pyetje marrja e ineksionit ne trup a e prish agjerimin

0 Spam
1 lindita  
1.a bon me dit une p.sh jom npun edhe jom ftof po kom sekret nfyt edhe tash spo muj qdo dy min me shku nbanjo me largu sekretine dhe ndonjiher tu u perbi normal shkon edhe sekreti a e prishi nkit rast
2.mosperdorimi i pastes se dhmbeve nese osht urdher i Allahut krejt nrregull ama nese osht menidim nuk pajtohna me to se ti kur tzgjohesh edhe nuk i pastron dhembet ke vazhdimisht mundim edhe veq tdhemb lutkhi ma shum edhe tveshtirsohet agjerimi edhe masnej aroma e keqe osht e paperballushme kshtu qe shummm ma mir osht me pastru dhembet po me kujdes normal.mendimi im! flm per mirkuptim.

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019