E premte, 22/09/2023, 08:31
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Zekati [36]
Agjërimi i Ramazanit [140]
Shehadeti - Dëshmia [10]
Namazi [7]
Haxhxhi [0]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Shtyllat e Fesë » Zekati

Monedhat e mbretit Anglo-Sakson Offa Reks

Monedhat e mbretit Anglo-Sakson Offa Reks


Teksti ne qender te monedhes shkruan " Nuk ka tjeter vec Allahut, Ai eshte nje dhe i vetmi, Ai nuk ka shoke(ne madheshtine e tij)". Ndersa teksti rreth monedhes shkruan "Muhammadi eshte i derguari i Allahut, qe e dergoi ate me udhezime dhe me fene e vertete per ta bere ftimtar mbi te gjithe besimet e tjera."

Ne anen tjeter: Teksti i qendres shkruan "Muhammadi eshte i derguari i Allahut dhe emri i mbretit Offa Reks shkruhet kokeposhte brenda ketij teksti." Teksti perreth monedhes shkruan "Ne emer te Allahut. Kjo monedhe u be me 157 v.h.(viti hixhra)" (157 v.h korespondon me vitet 773 -774 e.r.).

*         *         *

Kjo monedhe u be nga mbreti Anglo-Sakson Offa Reks ( 757-796 e.r.). Ajo u zbulua me 1841 e.r, dhe eshte ne Muzeun Britanik. Kjo monedhe eshte nje imitim i dinarit Musliman qe ishte ne qarkullim gjate shekullit te tete.

Para se Anglia te bashkohej, mbreti anglo-sakson Offa Reks qeveriste zonen e quajtur Mercia (Anglia Qendrore). Offa ka bere pakte te rendesishmne me Carlemainin dhe papen Adrian i Pare. Vajzat e tij u martuan me mbreterit e Ueseksit dhe Saksonit, gje e cila permiresoi marredheniet midis ketyre zonave.

Al-Kalby eshte i opinionit se mbreti Offa u be musliman. Ai sugjeron se Offa mund te kete qene ne Spanje per te studiuar fene dhe kulturen muslimane dhe mund te jete frymezuar nga civilizimi musliman dhe madheshtia e tij. Si rezultat, ai ka mundesi te kete pranuar islamin me deshiren e tij. Mbreti Offa nuk beri ndonje marreveshje paqeje ose tregtie as me Spanjen islamike (Andaluzia) as me halifin abbasid ne Bagdad.

Rreth 20 vjet para se mbreti Offa te themelonte mbreterine e tij, princesha gotike Sara u martua me 'Isa ibn Muzahim, nje nga muslimanet ne oborrin e halifit Hisham ne Damask dhe u kthye ne Sevilje se bashku me burrin e saj. Sara ishte mbesa e Uitizes, mbretit te vizigoteve. Arritjet e muslimaneve gjate kohes se sulltan Abdur-Rahman, 'skifteri i Andalusit' 9755-788) jane te dokumentuara dhe kjo periudhe shenon fillimin e civilizimit Maur. Kjo eshte e njejta periudhe kohe kur mbreti Offa qeveriste Mercine. Martin Hume ne librin 'Populli spanjoll' shkruan se sulltan Abdur-Rahman ishte nje nga udheheqesit e derguar nga qielli, tokat e tij ishin me te organizuarat ne Evrope, dhe kryeqendra e tij me e bukura ne bote.

Fjalet muslimane te shkruara ne kete monedhe te aprovuar nga mbreti Offa con nje sere veshtiresish per ata njerez qe perpiqen te ulin vleren e ketyre monedhave duke perdorur argumente te ndryshme sic jan pretendimi se muslimanet nuk ekzistonin ne Spanje, jo me te pranojne qe ata e qeverisen ate me madheshti dhe me mire se ndonje shtet tjeter i Evropes.

 

Burimi: http://www.geocities.com/alcislam
 

Kategori: Zekati | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/10/2009)
Klikime: 1089 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023