E martë, 29/09/2020, 22:48
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Zekati [36]
Agjërimi i Ramazanit [140]
Shehadeti - Dëshmia [10]
Namazi [7]
Haxhxhi [0]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Shtyllat e Fesë » Agjërimi i Ramazanit

Dobitë shëndetësore të agjërimit
 
Dobitë shëndetësore të agjërimit
 
 
"Agjëroni që të jeni të shëndetshëm" Hadith Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore...
Dr. Alexis Carrel (Fitues i çmimit Nobel në mjekësi – 1940), në librin e tij "L'homme, cet inconu" – (Njeriu, ky i panjohur), thotë: "Gjatë agjërimit harxhohen dhjamërat dhe lëndët e tepërta të depozituara në trup, e më pas këto zëvendësohen me të reja, kështu ndodh një ripërtëritje në trup."
 Dobitë psikologjike të agjërimit Gjatë agjërimit trupi ka një periudhë pushimi të plotë nga e cila përfiton në mënyrë të shpejtë. Neuroadoptimi: Agjërimi ndihmon censorët e shijes që të përshtaten me një nivel më të ulët të kripës që merret me ushqimin, kjo gjë i mundëson trupit të adoptohet me shpejtësi me një dietë të shëndetshme me më pak kripë.
 Rikalibrimi enzimatik: Gjatë agjërimit, trupi shton ndryshimet enzimatike që ndikojnë në rregullimin e shumë sistemeve si detoksifikimi nga substancat helmuese, harxhimin e rezervave dhjamore dhe rezervimin e proteinave.
 
Ky është dhe shkaku i përmirësimeve në gjendjen klinike të pacientëve. Humbja në peshë: Nuk është një strategji primare për rënien nga pesha, por ndihmon. Ndihmon në fitimin e zakoneve të një ngrënieje të rregullt. Meqenëse reduktohet pirja e duhanit, pastrohet gjaku dhe forcohen mushkëritë. Atmosfera shpirtërore gjatë agjërimit ul stresin. Stresi ndikon në cilësinë e jetës dhe është shkak potencial për shumë sëmundje.
 Organizmi i obezëve gjen mundësinë e pushimit si dhe i jepet mundësia që të rregullojë mënyrën e të ushqyerit. Detoksifikimi: Agjërimi lehtëson dhe mobilizon eliminimin e substancave të dëmshme nga organizmi si: kolesteroli, acidi urik, dioksina dhe mbetje të tjera toksike. Natriurezis: Agjërimi nxit efektin natriuretik, që e lejon trupin të eliminojë natriumin dhe ujin e tepërt nga organizmi. Kjo lejon zgjidhjen e problemeve kronike me edem, dhe ndihmon në uljen e volumit të rritur të gjakut, bashkë me presionin e lartë të gjakut.
 
Agjërimi ndihmon në lehtësimin e sëmundjeve si artriti, koliti, astma, alergjitë e ndryshme dhe largon lodhjen, duke ulur kalimin e pjesëzave të vogla të patretura mirë nga zorrët në enët e gjakut. Agjërimi ka një ndikim normalizues në sistemin autonom nervor. Ul shqetësimet në sistemin tretës si dhe qetëson gjendjen e ankthit. Agjërimi përbën një periudhë pushimi për organet e sistemi tretës:
• Mëlçia pushon 4-6 orë;
• Stomaku pushon, nuk grumbullohet acid tretës;
• Zorrët, kanë një periudhë pushimi porsa i përket sekrecionit të lëngjeve si dhe ulet ritmi i punës i muskujve. Pllakat Peyer; që ndodhen në zorrë, nën endodermë janë pjesë e sistemit mbrojtës, gjatë agjërimit bëhet revizionimi mbi to dhe njeriu bëhet më i qëndrueshëm ndaj sëmundjeve që kalojnë në sistemin tretës.
 • Mosdjegia e plotë e mbeturinave të lëndëve ushqimore në enët e gjakut shkakton dëmtimin dhe konsumimin e tyre, kurse gjatë agjërimit, sidomos para iftarit, të gjitha lëndët ushqimore në gjak eliminohen.
 • Veshkat gjatë agjërimit pushojnë dhe ripërtërihen.
 • Gjatë agjërimit, palca e kockave (vendi ku prodhohet gjaku) ngacmohet dhe shtohet sasia e prodhuar e gjakut. Dukuria që i prek më shumë qelizat: Rregullimi i ekuilibrit të ujit mes qelizave si dhe brenda tyre. Gjatë agjërimit kjo zbret në minimum dhe kështu në funksionet qelizore ndodh një qetësim i rëndësishëm. Agjërimi dhe hipertensioni: Hipertensioni, shkaktari kryesor që kontribuon në vdekjet dhe dëmtimet në shoqëritë e industrializuara. Në vitin 1984, qendra shëndetësore "Tru North Health Center" në USA, bëri një studim me 174 pacientë me hipertension.
Kurimi ishte qëndrimi pa ngrënë, vetëm me ujë. 90 % e pacientëve u shëruan plotësisht e nuk patën më nevojë për ilaçe. Agjërimi dhe sëmundja Alz heinër: Në një eksperiment të bërë me 3 grupe kaviesh. Një grup u la pa ngrënë, një grup me dietë të rreptë dhe i treti u la të hante sipas dëshirës.
 Tek grupet që u lanë pa ngrënë dhe ata me dietë të rreptë, përqendrimi i sheqerit dhe i insulinës, ishte më i ulët krahasuar me kaviet që ishin të lira të hanin sipas dëshirës. Të tre grupeve iu injektua lëndë toksike që dëmtonte qelizat e trurit, si pasojë shkaktohej sëmundja Alz heinër.
 
 Rezultati: Qelizat e trurit në kaviet që u lanë pa ngrënë u dëmtuan më pak se ato të kavieve me dietë apo të ushqyera normalisht. Agjërimi dhe tërheqja hënore Agjërimi dhe largimi i Hënës nga toka, siç ndikon mbi detrat dhe oqeanet, po ashtu ndikon dhe mbi trupin e njeriut që mbi 70 % ka ujë. Agjërimi ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit mendor dhe trupor si dhe stabilizon efektet e tërheqjes hënore mbi organizëm. Rekomandohet agjërimi i ditëve 13-14-15, sipas kalendarit hënor, pasi janë ditët kur rritet në maksimum tërheqja hënore dhe efektet e saj negative mbi organizëm.
 
Agjërimi, sekret i jetëgjatësisë "Po ta dini agjërimi është më i dobishëm për ju." Trupi dhe organet e sistemit tretës duhet të punojnë vazhdimisht, pa pushim. Të gjithë e dimë se pas një pune të lodhshme nevojitet një periudhë pushimi dhe ky është muaji i Ramazanit. Gjatë Ramazanit eliminohen toksinat (helmet) nga trupi. Agjërimi, shërim për shumë sëmundje Dr. Dewey, Dr. Guelpa, Dr.
Frumusan, Dr. Pauchet; janë disa nga mjekët që kanë kryer kërkime mbi agjërimin dhe kanë përdorur agjërimin me kohë të gjatë dhe të shkurtër për trajtimin e pacientëve të vet. Dr. Dewey këshillon pacientët e vet dhe njerëzit e shëndetshëm: "Hani 2 herë (vakte) në ditë". Prof. Dr. Pauchet i këshillon pacientët që do të operohen, të agjërojnë para dhe pas operacionit, për të ulur në minimum rreziqet e operacionit dhe që të shpejtojnë mbylljen e plagës.
Ndryshimi mes agjërimit dhe ndenjes pa ngrënë Kur rri pa ngrënë stomaku është në pritje të ushqimit dhe sekreton acid vazhdimisht, gjë që është e dëmshme. Personi që agjëron e di që nuk do të hajë deri në iftar dhe truri nuk nxit sekrecionet e stomakut. Kjo mënyrë pengon mosdëmtimin e stomakut.
Kategori: Agjërimi i Ramazanit | Shtuar nga: shpend-xhelili (05/09/2009)
Klikime: 1961 | Komentet: 5 | Ranguar: 5.0/5
Gjithsejt komente: 5
0
5 erisa   [Entry]
Ky material eshte shume i nevojshem te lexohet, qofshin ata persona te cilet nuk besojne dhe si rrjedhoj nuk agjerojne, pasi ndihmon qe te kuptosh se agjirimi eshte shume i dobishem tek individi. All-llahu ju shperblefte.

0
4 Nazlije   [Entry]
teper ,teper,teper e vertet,un kur nuk esht Ramazan nuk muj me nejt 5 orr pa ushqim,e nRazmazan ket se kam problem ama bash hiq,e as mendja qe me shkon .Vertet Allahu xh.sh esht i madh dhe meshirues.

0
3 exe   [Entry]
Gjithnje e me teper po vertetohet se te gjitha obligimet fetare jan absolutisht te dobishme per organizmin tone,ne anen tjeter ato qe na jane ndaluar jane te demshme per ne.Ketu qendron sekreti i fuqis dhe madheshtise se krijuesit,ai di qka eshte mire per krijesat e tij,pasi qe e njeh edhe me te voglin detaj ne trupin dhe shpritin tone.Zoti eshte i madhë!

0
2 zana   [Entry]
All-llau ju shperbleft per gjithcka

0
1 burim   [Entry]
All-llahu ju shperbleft ishalllaaaaa

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020