E diel, 20/10/2019, 04:07
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Zekati [36]
Agjërimi i Ramazanit [140]
Shehadeti - Dëshmia [10]
Namazi [7]
Haxhxhi [0]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Shtyllat e Fesë » Agjërimi i Ramazanit

Agjërimi i gjymtyrëve
Agjërimi i gjymtyrëve

 
Bëje të ditur se agjëruese është ajo të cilës i agjërojnë gjymtyrët nga mëkatet, i agjërojnë sytë nga shikimi i harameve, i agjërojnë veshët nga dëgjimi i harameve si: gënjeshtra, përgojimi, muzika si dhe çdo gjë e ndaluar.
I agjërojnë duart nga dhuna e ndaluar, agjërojnë këmbët nga shkuarja në vendet e haramit, agjëron gjuha nga gënjeshtra, fjalët e këqija, i agjëron barku nga ushqimet dhe pijet, i agjëron organi nga gjërat e turpshme , kur flet, thotë fjalë të mira dhe të dobishme dhe nuk flet nga ato fjalë të këqija, nuk  i prek nderet e muslimaneve, sepse kjo konsiderohet prej mëkateve dhe ndalesave të mëdha, prandaj dhe i Dërguari i Allahut ka thënë: "Kush nuk i lë fjalët e kota dhe veprimin me to, le ta dijë se Allahu nuk ka nevojë që ai ta lë ushqimin dhe pijen." (Buhariu)
 

Gjithashtu  i Dërguari i Allahut thotë: "Nëse dikush prej jush është agjërueshëm të mos ofendojë dhe të mos bëjë zhurmë, nëse dikush të ofendon ose të lufton thuaj: Unë jam agjërues." (Muttefekun alejhi)

Ndërsa kush agjëron vetëm prej ushqimit dhe pijes, dhe bën iftar me mishin e muslimanëve dhe nderin e tyre, futet te thënia e të Dërguarit të Allahut – paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të - ku thotë: "Shumë agjëruesëve, nuk u mbetet  asgjë prej agjërimit vetëm se uria." (Ibn Maxhe dhe Ahmedi me sened të saktë)

Përktheu: Merita Rexha
Kategori: Agjërimi i Ramazanit | Shtuar nga: shpend-xhelili (11/08/2010)
Klikime: 772 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019