E premte, 18/10/2019, 04:58
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Zekati [36]
Agjërimi i Ramazanit [140]
Shehadeti - Dëshmia [10]
Namazi [7]
Haxhxhi [0]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Shtyllat e Fesë » Agjërimi i Ramazanit

Lejimet e prishjes se agjerimit
 

Trasmetohet nga Xhabiri se Muhamedi a.s. ka kaluar ne Meke ne vitin e clirimit dhe ate ne Ramadan derisa ka arritur ne vendin Kara'e el-Gammim (pese kilometra afer Afsanit ndermjet Mekes dhe Medines). Ai aty ka agjeruar se bashku me njerezit e tjere pastaj ka kerkuar uje, e ka ngritur lart gotenderisa e kane pare njerezit dhe e ka pre ujin. Kur eshte informuar se disa kane vazhduar agjerimin, ka thene:"Ata jane mekatare, ata jane mekatare..." (Buhariu dhe Muslimi) 

 Trasmetohet nga Xabiri se Muhamedi a.s. gjate nje udhetimi te tij ka vrejtur nje njeri rreth te cilit jane tubuar njerez. Eshte afruar dhe i ka pyetur: " C'ka ai?"Ata i jane pergjigjur: "Agjeron",kurse Muhamedi a.s. atehere u pergjigj:"Nuk eshte miresi te argjeroni gjate udhetimit". (Buhariu dhe Muslimi) 

 Trasmetohet nga Aishja se Hamza ibn Amr el-Eslemije ka pyetur Muhamedin a.s. per agjerimin ne udhetim (ka argjeruar shume), kurse Muhamedi a.s. i eshte pergjigjur: "Nese deshiron agjero, e nese deshiron ha." (Buhariu dhe Muslimi) 

 Trasmetohet nga nje njeri i Beni Abdil-las ibn Ka'eb ibn Malikut, i quajtur Enes ibn Malik, se Muhamesi a.s. ka thene:"Zoti i Madheruar ia ak shkurtuar namazin udhetarit dhe ia ak lejuar prishjen e agjerimit. Ai gjithashtu ia ka mundesuar gruas qe i jep gji femijesdhe asaj qe eshte me barre per shkak te meshires ndaj femijeve te saj." (Permblaedhesit e Syneteve) 

 Trasmetohet nga Muadh ibn Xhebeli se kur u shpall ajeti:"E ata qe i rendon ai (nuk mund te agjerojne), jane te obliguar per kompesim, ushqim (ditor) i nje te varferi", cdokush qe deshironte ta prishte agjerimin, e prishte she e kompesonte, derisa Zoti e shpalli ajetin:"E kush e perjeton prej jush kete muaj le te agjeroje." Ne kete menyre e caktoi All-llahu agjerimin e vertete dhe ia mundesoi mos agjerimin :te semurit, udhetarit dhe plakut ne moshe qe s'mund te agjeroje." (Ahmedi)

Kategori: Agjërimi i Ramazanit | Shtuar nga: Argjendi (14/08/2009)
Klikime: 670 | Komentet: 5 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 5
0 Spam
4 Drilon Dervishi  
Es-selamu Alejkum!
Sa duhet te jete distanca minimale qe, te quhet udhetim?
Faleminderit dhe ALL-LLAHU na ndriçofte ne çdo drejtim te gjitheve Inshallah!

0 Spam
5 Argjendi  
Alejkum selam vella Drilon
gjatesia minimale per tu konsideruar udhetar e qe me pas lirohesh nga obligimi i agjerimit dhe ke lehtesime edhe ne namaz, kjo gjatesi eshte sa mund te pershkohet nje rrug per 20 or me deve ose ne kemb, dmth sahabet per 20 or kan udhetuar mesatarisht rreth 85-90 km

0 Spam
3 bekimi  
une per lukth qdo nat e pij nga nje hap ranital e s kom problem

0 Spam
2 leon selishta  
o zoti ju uroft per web faqen qe e kini bo

0 Spam
1 semihate gjilan  
esselamu alejkum desha te ju pyes un kam shum dhimbje te lukthit nese me dhemb shum a me lejohet me e prish agjerimin ?inshAlla do All-llahu e nuk kam me pas dhimbje po nese do kem

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019