E shtunë, 31/10/2020, 06:30
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Zekati [36]
Agjërimi i Ramazanit [140]
Shehadeti - Dëshmia [10]
Namazi [7]
Haxhxhi [0]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Shtyllat e Fesë » Agjërimi i Ramazanit

Vlera etike e agjeruesit
 

Trasmetohet nga Ebu Hurejera se Muhamedi a.s. ka thene:"Agjerimi mbron nga morali i keq sepse ai qe agjeron nuk flet gjera te turpshme dhe nuk bertet. Nese (eventualisht) e shan ndokush ose e sulmon, le te thote: 'Une agjeroj, une agjeroj'." (Buhariu dhe Muslimi) 

 Trasmetohet nga Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. ka thene:"Zoti nuk ka nevoje per njeriun qe e braktis ushqimin e pirjen e nuk e braktis fjalen e keqe dhe vepren e lige." (Buhariu) 

 Trasmetohet nga Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. ka thene:"Agjerimi nuk do te thote te largohesh nga ngrenia pirja, por te largohesh nga fjala e keqe dhe vepra e shemtuar. Nese ndokush te provokon apo sillet si i marre ndaj teje, atehere thuaj: 'Une argjeroj, une agjeroj.'."

Kategori: Agjërimi i Ramazanit | Shtuar nga: Argjendi (17/08/2009)
Klikime: 715 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020