E premte, 19/04/2024, 17:14
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Edukata Islame [22]
Bashkëshortësia [35]
Gruaja në Islam [17]
Edukimi i fëmijëve [32]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Familja Islame » Edukimi i fëmijëve

Femra si 'Nënë'
Femra si 'Nënë'

 
Islami po ashtu e ka nderuar femrën edhe si nënën ia ka garantuar të drejtën dhe ka porositur në mirësjellje, aq sa Pejgamberi (sal-l All-llahu ve sel-lem) ka porositur që të respektohet tri herë para babait. Kështu kur e pyetën, cili nga prindërit e meriton më tepër sjelljen e mirë me të tha: "Nëna jote! Po pastaj? Tha: Nëna jote! Po pastaj? Tha: Nëna jote! Po pastaj? Tha: Pastaj babai yt”.
 

Është nëna që heq barrën më të rëndë të vuajtjeve që nga shtatzënia, lindja, gjidhënia, përkujdesi, edukimi, etj., ndaj i takon më tepër respekt, siç thotë All-llahu i Madhërishëm:
"Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të mira ndaj) prindit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjirin…” (Llukman: 14)

Te muslimanët është përhapur thënia: Xhenneti është nën këmbët e nënës. Këtë ata e kanë marrë nga ndodhia e një shoku të Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ve selem), i cili erdhi për xhihad. Pejgamberi e pyeti se a kishte nënë. po! – i tha ky.
Atëherë Pejgamberi I tha: "Shko rri me të, se Xhenneti është nën këmbët e saj”.

Marrë nga libri: "Mesazhi ynë në epokën e globalizmit” i Dr. Jusuf Kardavit
Kategori: Edukimi i fëmijëve | Shtuar nga: shpend-xhelili (29/07/2010)
Klikime: 1713 | Komentet: 2 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 1
1 Pranvera  
0
Ashtu eshte nena e meriton respektin me te madh emri nene eshte emri me i shenjte dhe me i shtrenjte.!!!

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024