E enjte, 06/10/2022, 14:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Edukata Islame [22]
Bashkëshortësia [35]
Gruaja në Islam [17]
Edukimi i fëmijëve [32]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Familja Islame » Edukimi i fëmijëve

KUSH KUJDESET PËR KRIJESAT?
KUSH KUJDESET PËR KRIJESAT?
 

Allahu është Ai i Cili kujdeset për të gjitha krijesat. Ai ushqen peshkun në ujë dhe ia lehtëson atij mënyrat e ushqimit, e furnizon zogun dhe ia lehtëson nafakën. Ai i furnizon insektet dhe të gjitha krijesat e tjera.

Allahu është Ai i Cili i ka mësuar të gjitha krijesat se si të jetojnë, si të shumohen, si t’i ndërtojnë vetes fole nëpër kodra dhe lisa (bletët dhe zogjtë), ose në tokë.

Allahu i Plotfuqishëm të gjitha këtyre krijesave ua ka lehtësuar mënyrat e jetesës dhe të ekzistencës dhe u ka dhënë atë që u nevojitet.

Pra, Allahu i Madhërishëm është Krijues i të gjitha krijesave dhe Ai kujdeset për to dhe ua lehtëson atyre furnizimin. Ai i ka mësuar të gjitha krijesat si t’i rrisin dhe t’i ushqejnë vogëlushët (të vegjlit) e tyre, si të fluturojnë, të notojnë dhe si të ushqehen.

Kategori: Edukimi i fëmijëve | Shtuar nga: Argjendi (18/08/2009)
Klikime: 510 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022