E enjte, 06/10/2022, 13:58
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Edukata Islame [22]
Bashkëshortësia [35]
Gruaja në Islam [17]
Edukimi i fëmijëve [32]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Familja Islame » Edukata Islame

Dashuria e Muhammedit, alejhi selam, ndaj fëmijëve

 

 
 
 
Pejgamberi yne Muhammedi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) ishte nje burr i shkelqyer, nje baba I perkryer, dhe nje gjysh i pashembull. Ai ishte i pashoqe ne cdo qeshtje. Ai i trajtoi femijet e tij dhe niperit e tij me kujdesje te vecante dhe kur nuk neglizhoi ti drejtoj ata ne rruge te drejte dhe ne punet e mira. Ai i dashuroi ata dhe i trajtoi me dashuri, dhe nuk i lejoi ata ne moskujdesje ndaj se vertetes se lidhur pas vdekjes.Ai u tregoi atyre si te prijne jeten njerezore, dhe kurr nuk i lejoi qe ata te tregojne moskujdesje per kryerjen e obligimeve ndaj besimit te tyre, apo qe te behen te llastuar.

Synimi i tij i fundit ishte qe t'i pergatit ata qe nga kjo kohe, e me pas. Qendrimi i tij i perkryer ne qeshtjet me rendesi, ishte nje dimension tjeter i tij hyjnor-intelekt i frymezuar.

Enes Ibn Malik, ndihmes i te Derguarit (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) per 10 vjet, tha: Une kurr nuk kam pare nje njeri i cili ishte me i dashur tek familja e tij se sa Muhamedi ( Paqja qofte mbi te) -(Muslimi)

Muhammedi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) ishte njeri si ne, por All-llahu e kishte inspiruar ate per cdo gje te krijuar me te cilen ai formoi lidhje qetesuese me te gjithe. Si rezultat, ai ishte perplot dashuri te jashtezakonshme perkrah anetareve te familjes dhe te tjereve.

Te gjithe djemt e Pejgamberit (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) vdiqen. Ibrahimi, djali i tij i fundit, vdiq ne foshnjeri. Muhammed (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) shpesh e vizitonte djalin e tij para vdekjes se tij, edhe pse ishte shume i nxene. Ibrahimi ishte ne mbykeqyerje te nje motreje medicinale. Pejgamberi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) e puthte dhe luante me te para se te ndahej dhe kthehej ne shtepi. (transmeton Muslimi)

Kur Ibrahimi mori frymen e tij te fundit, syte e te Derguarit (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) fulluan te derdhnin lote. Abdurahman Ibn Auf tha: O Derguari i Zotit, edhe ti (qan) Pejgamberi tha: O Ibn Auf, kjo eshte meshire. Dhe pastaj ai qau me shume dhe tha,: "Syte lotuan dhe zemrat u pikelluan, dhe ne nuk do te themi tjeter pervec se ajo qe e kenaq Zotin tone O ibrahim, edhe pse ne ndihemi te pikelluar nga ndarja me ty. (Transmeton Buhariu)

I Derguari i All-llahut (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) ishte teresisht i perkushtuar ne rrugen e se ciles ai rriti dhe u kujdes per femijet e tij. Ai i donte femijet e tij dhe niperit shume, dhe percolli dashurine e tij tek ata. Sidoqofte, ai kurr nuk lejoi qe dashuria e tij ndaj tyre te kaloje kufirin. Asnjeri nga ata qellimisht nuk bene diq te keqe. Nese ata kane shkaktuar ndonje gabim te paqellimt, mbrojtja e bejgamberit per ta ishte e pashembullt. Ai e bere kete duke i perkedhelur ata me dashuri dhe me nje mbeshtetje te dinjitetshme. Per shembull: Njehere Hasani apo Hyseini r.a. deshiroi te merte diqka per te ngrene nga ajo qka u ishte dhene sadaka te farferve. (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) menjehere e largoi ate nga dora e tij, dhe tha: Cdo gje e dhuruar si sadaka per neve eshte e ndaluar. (Ibn Mambeli, Muslimi)

Ne edukimin e tyre perderisa ata ishin te rinjte per t'u bere te ndieshem ndaj veprimeve te ndaluara, Muhamedi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) vendosi nje baze te rendesishme te edukimit tek ata.

Kurdohere qe kthehej ai nga Medina, ai kujdesej per femijet ne barre te tij. Ne shume raste te tilla, Pejgamberi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) perqafoi jo vetem niperit e tij por gjithashtu edhe ata te tjere ne shtepine e tij, dhe ata pereth tij. Ai pushtoi zemrat e tyre me perkujdesjen e tij ndaj tyre. Ai donte te gjithe femijet.

Ai e donte shume mbesen e tij Umamah. Ai shpesh shkonte per sheti duke e mbajtur ate ne shpinen e tij, dhe shpesh e vendoste ne krah te tij gjate faljes. Kur ai lodhej e vendoste ate poshte, dhe kur perfundoi se faluri, ai e mori prap ate dhe e mbajti ne shpinen e tij. (Muslimi)

Pejgamberi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) tregoi kete perkujdesje nga dashuria qe kishte per Umamah per t'i mesuar pasuesit e tij se si duhej te kujdesen dhe ti trajtojne vajzat e tyre. Kjo ishte nevoje vitale (jetesore) vetem ne dekadat e mehereshme, kur ekzistone norm sociale e aplikuar me heret per ti varrosur foshnjat apo vajzat e reja. Kaq efekt prinderor publik per mbesen e tij, kurr nuk ishte pare me pare ne Arabi.

Pejgamberi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) deklaroi se Islami ndalon gjod lloj diskriminimi ndermjet djalit dhe vajzes. Si do te ishte e mundur kjo? Nje eshte Muhammedi a.s.w.s, tjeter eshte Hatixha gruaja e tij, Nje Ademi a.s. ne anen tjeter Hava a.s. Nje ishte Aliu r.a. ne anen tjeter ishte Fatima r.a. Per cdo njeri te shkelqyer ka dhe grua te shkelqyer.

Sapo Fatima r.a. vajza e Profetit (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te), hynte ne dhome ku ishte pejgamberi(Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te), ai u ngrinte ne kembe dhe merte duart e saja, dhe e beri ate qe te ulet ne vendin ku ishte ai i ulur. Ai e pyeste ate per familjen e saj dhe per shendetin, tregoi ndaj saj dashuri prinderore dhe e lavderonte ate.

Fatima r.a. duke ditur se si ai kujdesej per te, e donte ate me shume se qe e donte veten e saj. Ajo gjithmone e shikonte babain e saj se si ai i Derguari (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) thirri njerezit ne islam. Ajo qau dhe u pikellua shume kur Pejgamberi (Paqja dhe Meshira e All-llahut qofte mbi te) i tregoi asaj se se shpejti do te nderroj jete, dhe u gezu kur ai i tha asaj se ajo do te behet anetare e pare e familjes e cila do ta ndjek ate. (Buhariu dhe Muslimi)

Babai i saj e donte ate dhe ajo e donte babain e saj.

 

Përktheu: Visar KORENICA

Kategori: Edukata Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/08/2009)
Klikime: 935 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022