E shtunë, 10/12/2022, 02:45
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Krijimi i njeriut [17]
Krijimi i gjithësisë [27]
Krijesa të mrekullueshme [18]
Mjeshtëria e Allahut në ngjyra [11]
Tema tjera shkencore [74]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kurani dhe shkenca » Krijesa të mrekullueshme

Mrekullia e Krijuesit - Agjërimi i thnegëlngrënësit gjembor
Mrekullia e Krijuesit - Agjërimi i thnegëlngrënësit gjembor

Thnegëlngrënësi gjembor, ose echidna, është një lloj gjitari i natës i cili hap tokën dhe vendos vezët. Jetojnë në Australi, Tasmani dhe Guinenë e Re. Nuk ka dhëmbë dhe është i mbuluar me gjemba. Ka gjuhë të gjatë dhe ngjitëse me të cilën rrëmben insektet si thneglat dhe termitet.

Image:Wild shortbeak echidna.jpg

Thnegëlngrënësi gjembor kryesisht jeton në kodra dhe vende mbi 200 m lartësi mbidetare.

Ka dëshirë të banojë në vende të pabanuara dhe male të errëta. Ky është shkas i ushqimit të tij karakteristik me thnegla. Kur thnegëlngrënësi gjembor hap gjuhën e tij të gjatë dhe ngjitëse brenda tunelit të thneglave, me qindra thnegla ngjiten në gjuhën e tij, duke krijuar ushqim të këndshëm thnegëlngrënësit.

Një prej shenjave të urtësisë së Allahut e cila manifestohet në krijesat e Tij është që thnegëlngrënësi (echidna) ka lëkurë të trashë e cila mbron nga pickimi i thneglave. Është edhe një fenomen interesant që thnegëlngrënësi përzien insektet me pluhur, rërë dhe bimë të thata, që i ndihmon në tretjen e insekteve.

 

Thnegëlngrënësi mund të apstenojë nga ushqimi në periudhë e cila kalon një muaj pa asnjë efekt në vitalitetin e tij.

Mungesa e ushqimit nuk e dobëson, për shkak të rezervave që i merr më parë. Kur zvogëlohet ushqimi, ata agjërojnë.

Edhe kjo është manifestim i fuqisë së Allahut dhe urtësisë së Tij në krijesa.

  Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

Kategori: Krijesa të mrekullueshme | Shtuar nga: Argjendi (26/08/2009)
Klikime: 468 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022