E shtunë, 10/12/2022, 03:24
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Krijimi i njeriut [17]
Krijimi i gjithësisë [27]
Krijesa të mrekullueshme [18]
Mjeshtëria e Allahut në ngjyra [11]
Tema tjera shkencore [74]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kurani dhe shkenca » Krijesa të mrekullueshme

Mrekullia e Krijuesit - Agjërimi i kërmijve
Mrekullia e Krijuesit - Agjërimi i kërmijve

Kërmijtë janë butakë të vegjël gastronomik. Disa jetojnë në ujë e disa në tokë. Kanë trup të zgjatur ngadalë lëvizës me guaskën (shtëpinë) e cila i mbron nga rreziku. Kërmijtë e tokës i dëshirojnë terrenet me lagështi. Gjatë ditës me diell futen nën sipërfaqen e tokës dhe bëhen aktiv gjatë natës.

Kërmijtë ushqimin e marrin nga bimët dhe kripërat organike. Janë tepër lakmues, dhe përderisa hanë, trupat e tyre fitojnë ekstra trashësi.

Kur vie dimri i ftohtë, kërmijtë, sikurse edhe shumë kafshë tjera, agjërojnë. Agjërimi tyre zgjat përderisa zgjat koha e ftohtë. Por kërmijtë gjithashtu agjërojnë edhe kur është koha e nxehtë.

Allahu i madhërishëm këto krijesa i ka furnizuar me aftësi të tajojnë mbështjellës (mikusi) i cili i mbron trupat e tyre nga tharja.

Gjatë periudhave të nxehta e të thata, kërmijtë janë të rrezikuar nga dehidrimi. Ata mbyllen në pergament që është i ngjajshëm me membranën dhe ngjiten për drunjë, mure, etj.

Gjatë kësaj kohe, ata agjërojnë. Kur ftohet koha, përfundojnë agjërimin, dalin nga vendet e fshehta për të kërkuar ushqimin.

Atëherë humbin në peshë duke kthyer vitalitetin e tyre.

Allahu i madhërishëm u sjell robërve të Tij shumë shembuj të jetës së llojllojshme si dhe eksperimente të shumta të Krijuesit.

Image:GardenSnail1.jpg Image:Samsoncj snail 07.jpg

 
 
 
 
  Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
Kategori: Krijesa të mrekullueshme | Shtuar nga: Argjendi (26/08/2009)
Klikime: 438 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022